SİYATİK AĞRISI NASIL GEÇER?
Made in Graphic Adertising Agency London

SİYATİK AĞRISI NASIL GEÇER?

Paylaş:
A+A-

Siyatik sinir omurgayı ayak parmaklarına bağlayan, alt ekstremitenin hassasiyeti ve motor becerilerinde birincil rol oynayan, insan vücudundaki en uzun ve en geniş sinir grubudur.. Siyatik ağrısı siyatik sinirin sıkışmasından kaynaklanır.. Sinirdeki sıkışma kalçadan bacağa vuran ağrıya neden olur. Bu ağrı nedenine göre farklılık gösterse de genellikle ameliyatsız konservatif yöntemlerle iyileşir. Tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.. Siyatik ağrısına omurgayı ve omuriliği ilgilendiren birçok hastalık kaynaklık edebilir. Bu nedenle ağrı ciddiye alınmalı ve nedeni araştırılmalıdır. Nedeni bulunduğunda ağrıyı gidermek ve altta yatan hastalığı tedavi etmek için farklı tedavi seçenekleri uygulanabilir.. 

Siyatik ağrısı nedenleri 

Siyatik, tüm sırt ağrılarının en bilinenidir. Nedenleri: 

Fıtık: Siyatiğin en yaygın nedenidir. Omurlar arasında elastikiyeti sağlayan disklerin kayması fıtık oluşumuna ve beraberinde siyatik sinirin sıkışmasına neden olabilir. Ağrı genellikle 3-4 hafta içerisinde kaybolur. Ancak 3 –4 hafta geçmesine rağmen azalmayan ağrı varsa ameliyat gerekebilir. Ağrı kesiciler, yürüyüş, spinal steroid enjeksiyonu ağrıyı yönetmeye yardımcı olur. 

Omurga kireçlenmesi: Siyatik ağrısının yaygın nedenlerinden birisidir. Yaşla birlikte omurgada kireçlenme oluşur. Kireçlenme sonucu oluşan kemik çıkıntıları siniri sıkıştırabilir. Fizik tedavi, egzersiz ve ilaç tedavisi ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.  

Osteoporoza (kemik erimesine) bağlı omurga kırığı: Kemik erimesine bağlı olarak omurgada meydana gelen kırıklar siniri sıkıştırarak siyatik ağrısına neden olabilir. Tedavi hastanın yaşı, kırığın konumu ve siniri sıkıştırma derecesine göre ilaç tedavisi, diyet, fizik tedavi, korse kullanımı, kemik çimentosu veya füzyon cerrahisine kadar değişebilir. 

Omurga tümörü: Omurgada oluşan tümörler siniri baskılayabilir. Tedavisi genellikle cerrahi olarak tümörün çıkartılmasını gerektirir. 

Obezite: Omurgaya kaldırabileceğinden fazla yük yüklenmesine neden olabilecek obezite siyatik ağrısının diğer bir nedenidir. Egzersiz ile birlikte sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi yüksek ihtimalle siyatik ağrısını hafifletecektir. 

Yaş: Yaşlandıkça omurga zayıflar. Bel fıtığı oluşumu ve kemik erimesi gibi siyatik ağrısına neden olabilecek sorunların yaşla birlikte insidansı artar.  

Hamilelik: Hamilelikle birlikte kilo artışı lomber omurgayı etkiler ve siyatik sinirin sıkışmasına neden olabilir. Genellikle doğumla birlikte hamilelik kaynaklı siyatik ağrı geçer. 

Travma: Lomber omurgaya zarar veren şok ve ciddi travmalar siyatik sinirin hasar görmesine ya da sinirin sıkışmasına neden olabilir.  

Lomber dar kanal veya spinal stenoz: Sinirlerin diğer yapılarla iletişim kurduğu, içerisinden geçtiği kanalların ya da tünellerin daralmasıdır. Daralma nedeniyle siyatik sinir sıkışır ve ağrıya neden olur. Tedavisi darlığın derecesi ve belirtilere göre değişiklik gösterir. Cerrahi gerekebilir. 

Faset sendromu: Faset eklemleri uzun süreli kötü duruş veya yanlış hareket durumunda siyatik siniri tahriş edebilir. Konservatif tedaviler ve ameliyatsız yöntemler ağrıyı gidermeye yardımcı olmazsa enjeksiyon tedavileri ya da ameliyat gerekebilir. 

Piriformis sendromu: Siyatik sinirin piriformis adı verilen pelvis ve kalça kasları tarafından sıkıştırılmasıdır. 

Son olarak omurganın iltihabi hastalıkları siyatik sinirin sıkışmasına neden olabilir.  

Yukarıda saymış olduğumuz tüm durumlar siyatik ağrısı nedeni olabilir.  Ağrının kaynağını belirlemek ağrının giderilmesi ve tedavi yönteminin belirlenmesi için şarttır. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. 

 

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız