Beyin, Omurga, Omurilik,Skolyoz, Kifoz, Beyin Kanaması | Op. Dr. Eyüp Baykara
Made in Graphic Adertising Agency London

BOYUN FITIĞI NEDİR?

Paylaş:
A+A-

Boyun Fıtığı Nedir?

Boynumuzda 7 adet omurga kemiği vardır. Bu omurların arasında da disk dediğimiz yumuşak bir doku bulunur. Omurlar arasında bulunan yumuşak dokunun olması gerektiği yerden geriye doğru yani omurilik ve omurilikten çıkan sinirlerin bulunduğu bölgeye doğru fıtıklaşıp omuriliğe baskı uygulamasına boyun fıtığı diyoruz.

BOYUN FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR VE BOYUN FITIĞINA YAKALANMA RİSKİ KİMLERDE FAZLADIR?

Boyun fıtığı istatiksel olarak en sık 20-40 yaş arasında görülmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı bayanlara göre biraz daha fazladır. Sürekli ekran başında çalışanlarda, ağır yük kaldıranlarda, sürekli öne eğik duranlarda, kaza ve yaralanmalarda, bilinçsiz ve kontrolsüz egzersiz yapanlarda boyun fıtığına yakalanma riski daha fazladır. Ofis çalışanlarında ve sürekli uzun süre ekran başında çalışanlarda özellikle yanlış duruş pozisyonuna bağlı zamanla boyunda düzleşme diye de bilinen lordozda azalma gelişir. Düzleşmeye bağlı boyun omurlarındaki yük dağılımı bozulur ve bozulan yük dağılımı boyun fıtığı gelişmesindeki en önemli sebeptir. Fıtığın etkilediği omurilik ve omurilikten çıkan sinirin uyardığı bölgeye göre belirtiler oluşur. Boyun ağrısı, sağ veya sol kolda ağrı, uyuşma, sırt ve göğüs ağrısı çok ilerlemiş ve omuriliğe aşırı baskı uygulayan fıtıklarda yürüme bozukluğu yani dengesi yürüme, ellerde veya kollarda güç kaybı gibi belirtiler görülür.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR? BOYUN FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KONUR? BOYUN FITIĞI TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Etkilenen sinirin seviyesine ve etkilenme derecesine göre belirti ve bulgular farklılık gösterir. En tipik ve en sık görülen belirtisi boyun ve kol ağrısıdır. Bunun dışında tek veya her iki kolda uyuşma, ağrı, ellerde veya kollarda kuvvet kaybı, sırta veya göğüs ön kısmına yayılan ağrı, tek veya her iki omuz bölgesinde ağrı, eğer omurilikteki baskı şiddetliyse yürüme güçlüğü ve dengesiz yürüme görülebilir.

Boyun fıtığı teşhisi hekimin muayenesi ve yardımcı görüntüleme yöntemleriyle konur. Direk grafi boynun açısı ve osteofitler yani kireçleme diye bilinen yapılar hakkında bilgi verir. Bilgisayarlı tomografide kemik yapı daha detaylı görülür ve kireçleme varsa eğer bunların omuriliğe baskı yapıp yapmadığı görülür. Boyun fıtığının kesin tanısı ve derecesi MR ile konur.

Her boyun fıtığının tedavisi ameliyat değildir. Fıtığın derecesine ve hastanın şikayetlerine göre ameliyatsız tedavide mümkündür. İlaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları akut ağrılı dönem geçtikten sonra fizik tedavi egzersizleri hastaların büyük çoğunluğunda fayda etmektedir. Boyun fıtığında ameliyat kararı, hastanın şikayetine ve MR’da fıtığın derecesine göre verilir. MR’da fıtığın büyük olması tek başına ameliyat kararı vermede yeterli değildir. Burada asıl önemli olan hastanın şikayetleridir. Kollarda kuvvet kaybı varsa, yürüme güçlüğü ve dengesiz yürüme varsa vakit kaybetmeden ameliyat gerekir.

HAMİLELİKTE BOYUN FITIĞI

Gebelikte hormonal değişikliklere bağlı daha önceden var olan fakat ağrı yapmayan fıtıklar, gebelikle birlikte ağrıya sebep olabilir. Hamilelikte röntgen, tomografi ve ilk 3 ayda emar çekilmesi bebeğe zararlıdır. Boyun fıtığı tedavisi için kullanılan ilaçların çoğu da bebeğe zarar verme ihtimali olduğundan genellikle bir tedavi yapılmaz. Gebelik öncesi var olan ve bilinen boyun fıtığı varsa gebelik öncesi tedavi edilmelidir.

BOYUN FITIĞI BAŞ AĞRISI YAPAR MI?

Normalde boyun fıtıklarının baş ağrısı yapması beklenmez. C2-3 seviyesinde yani boyunda üst bölgelerde oluşan fıtıklar nadir olarak baş ağrısı yapabilir.

BEL FITIĞI BOYUN AĞRISI YAPAR MI?

Bel fıtığı bel ve bacak ağrısı yapar. Bel fıtığına bağlı şiddetli adele spazmında ağrı sırt bölgesine kadar yayılabilir fakat boyun ağrısı yapmaz.

BOYUN FITIĞI YÜZDE UYUŞMA YAPAR MI?

Boyun fıtığı yüzde uyuşma yapmaz. Yüzde uyuşmanın en sık sebebi, mimik kaslarının duyusuna alan sinirin zedelenmesidir. Diğer sebepler beyine pıhtı atması, beyin damar hastalıkları, bazı beyin tümörü çeşitleri gibi sebeplerdir

BOYUN FITIĞI ELDE UYUŞMA YAPAR MI?

Boyun fıtığına bağlı uyuşma genelde kollardan başlayıp aşağı ellere kadar devam eder. Yani tek izole bir bölgede değil de sanki elektrik kablosu ile yayılır gibi uyuşma görülür. Fakat yine de fıtığın yerleşim yerine göre sadece izole elde de uyuşma görülebilir. Elde uyuşmanın asıl sebebi genellikle bilek düzeyindeki ele giden sinirin sıkışmasından kaynaklanır.

BOYUN FITIĞI BAŞ DÖNMESİ YAPAR MI?

Nadir de olsa yapabilir. Boynun üst seviyelerindeki fıtıklarında baş dönmesi şikayeti görülebilir.

BOYUN FITIĞI DENGESİZLİK YAPAR MI?

İlerlemiş fıtıklarda omuriliğe olan baskı fazla olur ve omurilikte baskıya bağlı hasar gelişmeye başlamışsa yürürken dengesizlik görülebilir. Dengesizlikle birlikte kollarda güç kaybı da eşlik edebilir.

BOYUN FITIĞI KOL VE BACAK AĞRISI YAPAR MI?

Boyun fıtığının klasik şikayeti kol, omuz, sırt ve ya göğüs ağrısıdır. Fakat boyun fıtığına bağlı bacak ağrısı görülmez.

BOYUN FITIĞI BOYUNDA ŞİŞLİK YAPAR MI?

Boyun fıtığı dışardan bakınca anlaşılacak bir şey değildir. Fıtığın tanısı MRG ile konur dolayısıyla boyun fıtığı boyunda şişlik yapmaz.

BOYUN FITIĞI AĞRISI AYAĞA VURUR MU? BOYUN FITIĞI AĞRISI NERELERE VURUR?

Boyun fıtığı ağrısı ayağa veya bacağa vuran ağrı yapmaz. Çok ileri düzey fıtıklarda bacaklarda da güç kaybı ve dengesiz yürüme görülebilir. Boyun fıtığı ağrısı çoğunlukla omuz, kol, sırt ve göğüse vuran ağrılar yapar.

BOYUN FITIĞI KALP AĞRISI YAPAR MI?

Boyun fıtığı ağrısı göğüs ve sırt bölgesine vurabileceğinden sıklıkla kalp krizinde hissedilen ağrıyla karışabilir. Kalp ağrısı biraz daha farklı karakterdedir. Kalp ağrısında ağrıyla birlikte anksiyete, terleme görülür. Kalp ağrısı baskı yapan ve sıkıştırıcı karakterdedir.

Boyun Fıtığı Beyinde Uyuşma Yapar mı ?

Boyun fıtığına bağlı ense kaslarında ağrı ve kasılmaya bağlı baş ağrısı görülebilir. Yine ense kaslarındaki uyuşukluk kafanın arka kısmında hissedilen uyuşma yapabilir.

Boyun Fıtığı Yanma Yapar mı ?

Boyun fıtığı ellerde veya kollarda uyuşma, hissizlik ve yanma yapabilir. Yanma hissi bütün kolda değil fıtığın etkilediği sinirin uyardığı bölgede olur.

Boyun Fıtığı Omuriliğe Bası Yaparsa Ne Olur?

Omuriliğe ve omurilikten çıkan sinirlere baskı yapan fıtıklarda sinirin uyardığı bölgede ağrı ve uyuşma görülür. Eğer omuriliğe baskı şiddetliyse ve omurilikte baskıya bağlı hasar geliştiyse ellerde ve kollarda güçsüzlük, dengesiz yürüme gibi şikayetler görülür.

Boyun Fıtığı Felç Eder mi ?

Şiddetli omurilik basısına neden olan fıtıklar, eğer omurilikte hasar geliştirirse felce sebep olabilir. Omurilikten çıkıp kollara doğru giden sinirlerde yani bizim kök dediğimiz sinirlere de şiddetli basılarda ellerde veya kollarda güçsüzlük, felç gelişebilir.

Boyun Fıtığı Kulak Ağrısı ve Kulak Çınlaması Yapar mı ?

Boyun fıtığına bağlı boyun kaslarında gerginlik ve tutulma görülebilir. Şiddetli omurilik basısında boyun fıtığına kulak çınlaması ve kulak ağrısı şikayetleri nadir de olsa görülebilir.

Boyun Fıtığı Soğuktan Etkilenir mi ?

Soğuğa uzun süre maruz kalma kaslarda sertlik ve tutulma yapacağından boyun fıtığına bağlı oluşabilecek ağrıları tetikler. Ayrıca uzun süre soğuk ortamda kaldıktan sonra kaslar gergin olduğu için yapılacak ters hareket veya ağır kaldırma yeni fıtıklar oluşmasına zemin hazırlar.

Stres Boyun Fıtığı Yapar mı ?

Stres boyun kaslarında tutulma ve sertleşme yapar. Uzun süreli kronik stres altında bu durumun sürekli devam etmesine bağlı zamanla boyun kaslarında güçsüzlük gelişir ve yük boyun omurga kemiklerine daha fazla bineceği için buda boyun fıtığına yatkınlık yapar.

Boyun Emarı Neden Çekilir ?

Boyun, omuzlarda veya kollarda ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı şikayetleri boyun fıtığında görülen şikayetlerdir ve boyun fıtığı kesin tanısı için boyun emarı çekilmesi gerekmektedir.

Boyun Fıtığı Röntgende Belli Olur mu ?

Röntgende kabaca boyun omurga kemikleri hakkında değerlendirme yapılır. Boynun açısı, eğrilik olup olmadığı, kireçlenme ile ilgili değerlendirmeler yapılır. Boyun fıtığı röntgende belli olmaz. Boyun fıtığı tanısı emar ile konulur.

Boyun Fıtığı Başlangıcı Nedir? Fıtık Dereceleri ?

Boyun fıtıkları derecesi emar görüntüsündeki büyüklüğüne göre sınıflandırılır. Bulging yani fıtıkta hafif kabarıklık, protüzyon; fıtıkta taşma, ekstürüde; fıtığın etrafını saran bağ dokusunu delerek iyice dışarı çıkması, sekestre; dışarı çıkan fıtık parçasının koparak serbest bir şekilde bulunmasıdır. Boyun fıtığı başlangıcı bulging ve protüzyon düzeyindeki fıtıklara denir. Bu düzeydeki fıtıklar örnek olarak 10 kişiye boyun emarı çekilse 5’inde görülebilir. Çoğu kişide herhangi bir şikayete neden olmaz. Başlagıç düzeyindeki fıtıkların hemen hemen hepsi fizik tedavi ve ilaç tedavisinden çok iyi fayda görürler.

Patlamış Boyun Fıtığı Nedir ? Boyun Fıtığı Patlaması Belirtileri? Boyun Fıtığı Patlaması Tedavisi?

Patlamış boyun fıtığı deyimi fıtığın büyük boyutta olduğunu ifade etmek için kullanılır. Fıtığın etrafını saran bağ dokusundan dışarı çıkması veya kopup serbest bir şekilde kalması anlamına gelir. Boyun fıtığı patlaması belirtileri şiddetli ağrı, uyuşma, ellerde veya kollarda kuvvet kaybı, eğer omurilik hasarı gelişmişse yürüme güçlüğü, dengesiz yürüme gibi belirtiler verebilir. Boyun fıtığı patlaması tedavisi genellikle cerrahidir. Çünkü fıtık büyük olduğu ve şiddetli omurilik ve kök basısı yaptığı için fizik tedavi ve ilaç tedavisi çoğunlukla fayda etmez. Eğer boyun fıtığı tedavi edilmezse şiddetli omurilik basısı ve omurilikte hasar geliştirebileceğinden felce kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir.

C5-6 Boyun Fıtığı Tedavisi ? C6-7 Boyun Fıtığı Tedavisi ?

Boyunda en hareketli seviyeler C5-6 ve C6-7 seviyeleri olduğu için en sık fıtıkta bu seviyelerde oluşur. Bu seviyelerdeki fıtıkların tedavisi diğer seviyelere göre farklılık arz etmez. Genel tedavi prensipleri ve uygulanan yöntemler neyse tedavide onlar geçerlidir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavisi

Omuriliğe aşırı baskı yapmayan, kuvvet kaybı ve omurilikte hasar geliştirmemiş fıtıklarda öncelikli olarak fizik tedavi uygulamaları denenebilir. Fizik tedavinin kaç seans yapılacağı ve ne uygulanacağı fizik tedavi uzmanınca karar verilir. Bu uygulamalar kabaca traksiyon(çekme), masaj, sıcak uygulamalar, ultrason ile derin ısı tedavisi, elektrik akımı gibi tedavilerdir.

Boyun Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler? Boyun Fıtığı Olanlar Neye Dikkat Etmeli ?

Boyuna yük bindirecek hareket ve egzersizler yapılmamalıdır. Duruş pozisyonu dik olmalıdır. Masa başı çalışanlar ve uzun süre ekran başında çalışmak zorunda olanlar 2 saatte bir 3-5 dakika mola vermelidir. Yürürken kafa önde veya kambur duruşla değil dik durarak yürünmelidir.

Fizik Tedavi Boyun Fıtığına İyi Gelir mi ?

Cerrahi boyutlara ulaşmamış ve kuvvet kaybı geliştirmeyen fıtıklarda, çoğu boyun fıtığı hastası fizik tedaviden fayda görür. Akut ağrılı dönem geçtikten sonra mevcut olan fıtığın büyümemesi için boyun kaslarını kuvvetlendirici egzersizlere ve fizik tedaviye devam edilmelidir.

Boyun Fıtığı Egzersizle Geçer mi ?

Oluşmuş olan fıtığın egzersizle veya fizik tedaviyle kaybolması mümkün değildir. Fakat yapılan çalışmalarda su içeriğini çeken bazı fıtıkların uzun zamanda bir miktar küçülme eğilimine gittikleri gösterilmiştir. Egzersiz mevcut boyun fıtığının ilerlemesini engeller. Ağrıların tekrar nüks etmemesini sağlar.

Boyun Fıtığı Ameliyatsız Geçer mi ? Boyun Fıtığı Ameliyatsız Çözüm Varmı ?

Boyun fıtıklarının istatistiksel olarak sadece %1-2’lik kısmı cerrahi tedavi gerektirir. Çoğu boyun fıtığı hastası istirahat, korse, fizik tedavi ve ilaç tedavilerinden fayda görür ve ameliyata gerek kalmaz. Boyun fıtığında ameliyat kriterleri emar.da görünen büyük fıtık ve şiddetli omurilik basısı, ellerde veya kollarda kuvvet kaybı, fizik tedavi ve ilaç tedavilerine rağmen geçmeyen ağrı ve uyuşmalardır.

Boyun Fıtığı Egzersizleri

Boynu sağ ve sol yana doğru hareket ettirme; bu egzersizde boyun sağ ve sol tarafa diğer el karşı taraftan destek olacak şekilde yatırılır ve her iki taraf için 8-10 kez tekrarlanır. Boynu öne ve arkaya doğru hareket ettirme egzersizinde; iki el alına konulur ve baş öne doğru bastırılırken ellerle başın öne doğru bastırma hareketine karşı konulmaya çalışılır, aynı hareketler arkaya doğru da 8-10 kez tekrar ederek yapılır. Başı yavaşça çember şeklinde döndürme; 5 tekrar saat yönünde, 5 tekrarda tersi yönde yapılır. Boynu sağ tarafa kulak memesi omza değecek kadar yatırmak aynı hareket sol taraf içinde 8-10 tekrar uygulanır. Başı sağ tarafa 45 derece çevirip sonra tekrar düz pozisyona getiriyoruz aynı hareketi sol tarafa çevirerek toplam 8-10 tekrarla hareketi bitiriyoruz.

Boyun Fıtığı Olanlar Spor Yapabilir mi ?

Boyun fıtığı olanlar ağır kol hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır. Omuzlara yük bindirilerek yapılan squad hareketi de boyun ve omuzlara yük bindireceğinden mevcut olan fıtığın büyümesini tetikleyebilir. Bu hareketler daha hafif kilolarla yapılmalıdır.

Boyun Fıtığı Yastığı

Uygun ortopedik yastık boyun fıtığının ve boyun düzleşmesinin ilerlemesini önler. S şeklinde ortopedik yastıklar normal boyun açısına uygun yastıklardır. Fakat kişinin uyuma pozisyonuna göre değişik tipte ortopedik yastıklar kullanılabilir. Buradaki temek prensip boynun açısına uygun yani boynun doğal kıvrımına uygun bir ortopedik yastık seçmektir.

Boyun Fıtığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar ? Boyun Fıtığı Ağrısına İyi Gelen İlaçlar Nelerdir ?

Analjezik antienflamatuar yani ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar fıtığı bağlı adale spazmını azaltacağı için boyun ağrılarına iyi gelebilir. Fakat kol ağrısı ve uyuşma varsa bu tarz ilaçlar kol ağrıları ve uyuşmalara çok etki etmeyebilir. Kol ağrısı ve uyuşmalarda santral özellikli ilaçlar daha etkilidir.

Boyun Fıtığına İyi Gelen Kremler ?

Boyun bölgesine analjezik ve antienflamatuar yani ağrı kesici kas gevşetici özelliği olan kremler hafif masaj yapar gibi uygulanabilir. Kaslarda ki spazmı ve sertliği giderirler, boyun kaslarını gevşeterek rahatlama sağlarlar.

Boyun Fıtığı Kortizon İğnesi ?

Boyun ve bel fıtığı tedavisinde kortizon içeren ilaçlar kullanılabilir. Kortizon içerikli ilaçların etki mekanizması fıtığın su içeriğinin, ödeminin atılmasına yardımcı olmak ve fıtığa bağlı oluşan enflamasyonun azaltılmasıdır.

Boyun Fıtığına Sıcak Su Torbası İyi Gelir mi ?

Boyun kasları üzerine sıcak uygulamalar ve sıcak su torbaları boyun kaslarını gevşeteceğinden boyun bölgesindeki ağrıların hafiflemesini sağlar. Boyun fıtığına bağlı gelişen adele sertliğini yumuşatırlar.

Boyun Fıtığına Kuru İğne Tedavisi İyi Gelir mi ?

Boyun kaslarına yapılan kuru iğneleme adale gerginliğini, kısalığını ve sertliğini çözmede etkilidir. Fizik tedavi uzmanı tarafından belli aralıklar halinde tekrarlanabilir ve boyun bölgesindeki ağrıyı azaltmada etkilidir.

Boyun Fıtığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ? Boyun Fıtığı Doğal Tedavi Yöntemleri ve Şifalı Bitkiler? Boyun Fıtığı Kürü ?

Yemeklere lezzet katması için kullanılan çörek otu boyun fıtığına bağlı kas kasılmalarını gidermede etkilidir. Yine aynı etki mekanizması ile zencefil çayı da adale spazmını çözer. Zencefil ve havlıcan bitkilerinin de ağrı kesici ve kas gevşetici özelliği bulunmaktadır. Yine aynı şekilde kekik çayı hem ağrı kesici hem de yatıştırıcı özelliğinden dolayı boyun ağrılarını gidermede kullanılabilir. Sarımsağında ağrı kesici ve iltihap kesici özelliği olduğu bilinmektedir. Susam yağı ile boyun kaslarına yapılan masaj kaslarda rahatlama sağlar. Elma sirkesi antienflamatuar yani iltihap giderici özelliği ile ağrı kontrolüne yardımcı olur. Günde bir bardak tüketilebilir.

Boyun Fıtığı Manuel Tedavi

Manuel tedavi veya terapi yani elle tedavi yöntemi aslında çok eskilere dayanıyor. Modern tıbbın tedavi yöntemleri arasında da olan manipülasyon tedavisini uygulayan doktor sayısı çok olmadığından dolayı ülkemizde bu tedavinin de doktorlar tarafından yapıldığı çok fazla bilinmiyor. Tedavi boyun bölgesindeki kaslar, eklemler ve boyun kemiklerine yöneliktir. Bu tedavi bu işin uzmanı, uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. İşin ehli olmayan ve doktor olmayan kişiler tarafından uygulandığı takdirde istenmeyen kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Boyun Fıtığı Traksiyon Tedavisi

Traksiyon veya halk arasında bilinen ismiyle boyun çekme tedavisi boyuna dışardan uygulanan kuvvetle kontrollü bir şekilde çekilerek boyun omurga kemikleri üzerindeki yükü azaltıp fıtığın küçülmesini sağlamaya çalışan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde artık özel cihazlarla ve uzman hekim tarafından kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. İşin uzmanı ve doktor olmayan kişiler tarafından kesinlikle yapılmamalıdır. Her boyun fıtığına uygulanamaz. Koparak omurilik kanalı içinde serbest olarak bulunan fıtıklarda, boyun omurga kemiklerinde kırık, kemik erimesi, omurga kemiğinde tümör ve gebelik varsa uygulanamaz.

Akupunktur ile Boyun Fıtığı Tedavisi

Akupunktur tedavisi de eski yıllara dayanmaktadır. Her ne kadar alternatif tedavi yöntemleri arasında görünse de modern tıpta da yeri vardır. Bilimsel temellere dayanan bir etki mekanizması vardır. Belli noktalara batırılan iğneler sayesinde vücudun kendisinde bulunan hormonları açığa çıkarır. Boyun bölgesindeki kasları gevşetir, ödem çözücü özelliği vardır ve endorfin isimli hormon salgılatır. Endorfinin doğal ağrı kesici özelliği vardır bu sayede ağrıları azaltır.

Boyun Fıtığı Ozon Tedavisi

Ozon oksijen türevi bir gaz çeşididir. Hem boyun hem bel fıtığında kullanımı vardır. Ozon tedavisinin etki mekanizması fıtığın su içeriğini azaltarak bir miktar küçülmesine yardımcı olmak, güçlü antienflamatuar özelliği sayesinde ağrıların azalması, kasılı olan boyun adalesinin gevşemesi, bölgenin kanlanmasını artırarak kasların daha fazla oksijenlenmesini sağlar.

Boyun Fıtığı Enjeksiyon Tedavisi

Epidural bölgeye yani omurilik zarı üzerine görüntü eşliğinde girilerek kortizon enjekte edilir. Bu tedavinin amacı boyun fıtığına bağlı bölgede oluşan enflamasyonu yani iltihabı azaltmak, fıtığın su içerinin azaltılmasını sağlamaktır. Seçilmiş ve uygun hastalarda etkinliği vardır. Bir diğer enjeksiyon yöntemi boyun kaslarına yapılan lokal anestezik ilaçlardır. Kas tutulması ve sertliğine bağlı ağrıları kontrol altına almada faydalıdır.

Boyun Fıtığı İçin Boyunluk Kullanılır mı ?

Kasları stabilize etmek için yani boyun kaslarına binen yükü azaltarak kas spazmının önlenmesinde belirli bir süre kullanılabilir. Uzman bir doktorun belirlediği süre kadar kullanılmalıdır. Uzun süre kullanımı kaslarda tembellik ve zayıflık yapabileceğinden tavsiye edilmez.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Fizik tedavi, ilaç tedavisi ve tüm diğer tedavi uygulamalarına rağmen geçmeyen ağrı, ellerde veya kollarda bulunan kuvvet kaybı, şiddetli omurilik basısına bağlı omurilikte hasar, dengesiz yürüme gibi şikâyetler varlığında artık tek seçenek cerrahi müdahaledir. Boyun fıtığı ameliyatları boyunun ön kısmından yapılır. Fıtığın seviyesine göre orta hattın genellikle hemen sağına 2-2,5 cm’lik bir kesi yapılır. Mikroskop eşliğinde fıtık temizlenir. İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Mikrocerrahi ile boyun fıtığı ameliyatı hem hasta hem cerrahi açısından çok konforlu bir tekniktir. Hasta açısından minimum doku travması olduğu için ameliyat sonrası pek fazla ağrı hissetmez. Cerrah açısından da mikroskopla tüm nöral yapılar net olarak göründüğü için risk minimuma indirgenmiş olur.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu ?

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası hasta ameliyattan çıkar çıkmaz kol ağrısı geçmiş olur. Kesilen yerde biraz ağrı ve sızı olabilir oda birkaç güne tamamen düzelir. Ameliyat öncesi kolda veya elde uyuşma varsa oda ameliyat sonrası %90 hastada düzelir. Fakat ameliyat öncesi sinir basısı fazla ve sinirin etkilenmesi fazlaysa 10 hastada uyuşmanın düzelmesi biraz zaman alabilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Tehlikeli mi ? Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Herhangi bir ameliyattaki risk oranı ne kadarsa boyun fıtığı ameliyatındaki riskte o kadardır. Anesteziyle ilgili riskler tüm ameliyatta neyse boyun fıtığı ameliyatında da odur. Eskiden mikroskop öncesi dönemlerde bu ameliyatlarda felç gelişme oranı daha yüksekti. Fakat mikrocerrahi boyun fıtığı ameliyat tekniği sonrası artık felç kalma riski hemen hemen yok denecek kadar azdır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası hasta servise alınır. 4-6 saat sonra yürütülür. Herhangi bir problem yoksa yatış süresi 1 gündür. Ameliyat sonrası kesi yerine 1 hafta-10 gün su değmemesi gerekir. Dikişler estetik olduğu için alınmasına gerek yoktur. Masa başı çalışanlar ve ofis çalışanları 10 gün sonra işlerine dönebilirler, daha ağır işlerde çalışanlar 15 gün içinde tekrar işlerine dönebilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Boyunluk

Tek seviye fıtıklarda genellikle tercih edilmez. Çünkü mikrocerrahi yöntemle minimum doku ve kas hasarı olduğundan boynu boyunlukla stabilize etmeye ve kasları desteklemeye gerek kalmaz. Fakat iki, üç veya dört seviye müdahale gerektiren fıtıklarda 20 gün 1 ay kadar sadece hasta yürürken boyunluk tavsiye edilir. Çünkü iki ve üstü seviye müdahalelerde daha fazla doku travması olur. Otururken ve yatarken takmaya gerek yoktur.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası erken dönemde fizik tedavi tavsiye edilmez. Ameliyat üzerinden yaklaşık 1 ay geçtikten sonra fizik tedaviye başlanabilir. Fizik tedavide boyun kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler yapılır. Duruş eğitimi ve duruş pozisyonu düzenlenir. Uzun süre ekran başında çalışanlar için 2 saatte bir başın pozisyonunu değiştirmesi önerilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Olanların Yorumu

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası hastanın ağrılarında tamamen düzelme görülür. Ameliyat sonrası erken yürüme ve hastaneden erken taburcu olurlar. Ağrılarından tamamen kurtuldukları için ağrıya bağlı oluşan psikolojik etkiler, mutsuzluk hisleri düzelmiş olur.

Boyun Fıtığı Ameliyatında En İyi Doktor

Genel nöroşirürji eğitiminden geçmiş uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Ameliyat mikrocerrahi tekniğiyle yapılır bu yüzden boyun fıtığı ameliyatı yapacak doktorun mikrocerrahiye hakim ve mikrocerrahide yeterli tecrübede olması gerekmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Fiyatları ? Boyun Fıtığı Ameliyatı Kaç Para ?

Boyun fıtığı ameliyatı sgk tarafından ödemesi olan bir ameliyattır. Yani devlet hastanelerinde ve üniversitelerde öğretim üyesi farkı alınmazsa ücretsiz olarak yapılabilir. Sgk tarafından karşılanan ücret yaklaşık 2 bin tl civarındadır. Özel hastanelerde fiyatlar hastanenin fiziki şartlarına yani otelcilik ve konaklama hizmetlerindeki kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ortalama 5 veya 15-20 bin tl’ye kadar fiyatlar değişkenlik gösterir.

Boyun Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Ameliyat boyutuna ulaşmış fıtıklar tedavi edilmezse omuriliği ve köklere baskı uygulayacağından ellerde ve kollarda güçsüzlük gelişebilir. Şiddetli basılarda omurilik hasarı gelişebileceğinden dengesiz yürüme ve daha ileri omurilik basılarında bacaklarda kuvvet kaybı ve felç görülebilir.

Boyun Fıtığında Yeni Tedavi Yöntemleri ? Boyun Fıtığında Son Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Mümkün mü ?

Fizik tedavi uygulamaları ve ameliyat tekniğinde de mikrocerrahi tekniği henüz kullanımda yokken eski ve geleneksel yöntemlerle ağrılardan kurtulmaya çalışılırdı. Bu yöntemlerde günümüz teknikleri kadar etkili değildir. Fizik tedavi uygulama ve cihazlarındaki gelişmeler, ayrıca son nesil üretilen ilaçlar sayesinde boyun fıtıklarının yalnızca %2-3 kadarında ameliyata gerek kalır. Ameliyat tekniğindeki ilerlemeler sayesinde de ameliyatların başarı oranı %100’e yakındır.

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Nerede ?

Ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi için tam teşekküllü bir hastane şartları ve ortamı gereklidir. Fizik tedavi uzmanı ve beyin cerrahisi uzmanı tarafından multidisipliner bir şekilde değerlendirilen hastaya hangi tedavinin uygulanacağı birlikte karar verilir. Eğer fizik tedavi ve ilaç uygulamaları sonrası fayda görmeyen hastalara cerrahi tedaviyi de uygulayabilecek bir merkezi tedavi olmak için seçmenizi öneririz.

BOYUN FITIĞINDA AMELİYAT SEÇENEKLERİ

Boyun fıtığı ameliyatı da bel fıtığında olduğu gibi mikroskop altında yapılır. Boynun genellikle sağ ön kısmına yaklaşık 3-3.5 cm’lik bir kesi yapılır ve anatomik yapılar geçildikten sonra mikroskop altında fıtık boşaltılır. Boşaltılan fıtığın yerine protez veya Cage dediğimiz özel bir malzeme konulur. Ameliyat süresi yaklaşık 1-1.5 saattir. Hasta ameliyattan 4-6 saat sonra yürütülür ve aynı gün veya ertesi gün taburcu edilebilir. En sık sorulan soru ameliyattan sonra fıtığım tekrar eder mi sorusudur. Boyun fıtıklarında ameliyat edilen seviyeden fıtığın tekrar etme ihtimali yoktur. Ofis çalışanları yaklaşık 1 hafta sonra, ağır iş yapanlar yaklaşık 2 hafta sonra işlerine geri dönebilirler. Nadir olarak boyun fıtıklarına arkadanda girişim yapılır. Omurilikten çıkan sinirin tam çıkış noktası veya çıkış noktası civarında oluşan fıtıklar için nadirde olsa arkadan girişim yapılabilir.