Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
Her 18 dakikada bir beyin anevrizması patladığı tahmin edilmektedir(*)... Anevrizma kan damarlarında yer alan sinsi sessiz baloncuklardır.. Beyin damarlarında olan anevrizmalar ise beyin kanamasına ve inmeye neden olarak ölüme ya da kalıcı fonksiyon kayıplarına yol açma potansiyeli taşır.. Beyin anevrizması genellikle kanayana kadar herhangi bir belirti göstermez. Kanadığında ise ani şiddetli baş ağrısı ile birlikte beynin etkilenen bölgesine göre bulantı, kusma, bilinç kaybı, uyku hali, kafa karışıklığı gibi semptomlara neden olur... Risk faktörleri bilinmesine rağmen anevrizmadan korunmak mümkün olmayabilir... 
Anevrizmayı lastiğin dış duvarında çıkıntı oluşturan, lastik duvarının gerilerek zayıflamasına neden olan bir baloncuğa benzetebiliriz. Eğer lastiği daha fazla şişirirsek yani lastik duvarına uygulanan basınç yükselirse baloncuk incelecek ve sonunda patlayacaktır. Vücudumuzdaki anevrizmalarda hemen hemen aynı şekilde davranır. Tansiyon yükseldiğinde damar duvarına uygulanan basınç artar ve anevrizmanın daha da incelerek patlamasına neden olabilir.. 

Peki anevrizmadan korunmak ya da vücudumuzda bulunan ancak varlığından habersiz olduğumuz anevrizmanın kanamaması için neler yapabiliriz? 

Maalesef beyin anevrizmasını önlemek her zaman mümkün olmayabilir.. Ancak bilinen risk faktörlerinden kaçınarak, sigara içmeyerek ve yüksek tansiyonu kontrol altına alarak riski azaltabiliriz. Aşağıda bahsettiğimiz tedbirler anevrizma riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Sigarayı bırakın

Sigara beyin anevrizmasının oluşumu ve yırtılması için önemli bir risk faktörüdür. Sigarayı bırakmak beyin anevrizması geliştirme riskini azaltır.

Anevrizma riskini azaltmak için yüksek tansiyonu kontrol altına alın

Yüksek tansiyona damarlarda yüksek basınca neden olur. Yüksek basınca beyin anevrizması geliştirme ve kanama riskini ciddi ölçüde arttırır. Yüksek tansiyonu düşürmek için ya da yüksek tansiyon rahatsızlığı yaşamamak için aşağıdaki tedbirleri alabilirsiniz.
Sağlıklı ve dengeli beslenin: Yüksek kalorili, doymuş trans yağ içeren yiyecekler anevrizma için tüm risk faktörleri olan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obeziteye yol açabilir.  Bu nedenle tuzu azaltarak, Akdeniz mutfağına yakın sebze ağırlıklı dengeli beslenmek anevrizma riskini azaltır.
Alkol tüketimini azaltın
Düzenli egzersiz: Düzenli bir egzersiz programı kan basıncını ve trigliseridleri düşürebilir. İyi kolesterolü yükseltebilir ve sağlıklı bir diyetle birlikte kilo vermeyi teşvik edebilir. Ayrıca düzenli egzersiz kalbinizi ve kan damarlarınızı iyi durumda tutarak kan basıncını düşürür.
Stresi Azaltmak ve Yönetmek İçin Adımlar Atın: Stres ve yüksek tansiyon birbirini tetikler. Stresli vücut kalp atış hızı ve kan basıncını artıran adrenalin salgılar. Stres anevrizmaya neden olmaz. Ancak bir kişi sinirlendiğinde veya üzüldüğünde hormon dalgalanmasını kan basıncını yükselterek anevrizmanın patlamasını tetikleyebilir.

Tarama yaptırmak için beyin cerrahisi uzmanına başvurun:

Ailede anevrizma öyküsü ya da daha önce tedavi edilmiş anevrizmanız varsa anevrizma oluşumu için diğer kişilere göre daha fazla risk altında olduğunuzu söyleyebilirim. Birinci derece yakınında beyin kanaması ya da anevrizma öyküsü olan kişilerin taranmalarını tavsiye ederim.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
 
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız