Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Kaptanpaşa Mh Darulaceze Caddesi No:14
Şişli Kolan International Hospital
BELDEN BACAĞA VURAN AĞRI
Paylaş:
Kalçadan ya da belden bacağa vuran ağrı günlük hayatı oldukça zorlaştıran, kişiyi günlerce, bazen haftalarca işten alıkoyan şiddetli bir ağrıdır. Halk arasında siyatik ağrısı olarak tarif edilir.. Ağrı genellikle belden kalçaya, bacaklara ve hatta bazen ayak parmaklarına kadar yayılan bıçak saplanması gibi tarif edilir.. Ağrının çok farklı nedenleri de olabilir..  Ancak en yaygın sebepleri bel fıtığı ve dar kanaldır. Her iki hastalıkta da vücuttaki en uzun sinir olan ve lumbar omurgadan ayaklara kadar uzanan siyatik sinirinin sıkışması, tahriş olması ağrıya kaynaklık eder. Diğer taraftan bacağa yayılan ağrının yaşlılarda sık görülen bir diğer nedeni kalça kireçlenmesidir. Kalça osteoartrit ağrısı bacağa yayılabilir ve yan diz ağrısı olarak kendini gösterebilir.. 
Fıtık kaynaklı kalçadan ya da belden bacağa vuran ağrı genellikle tek taraflıdır. Ağrı yürüme veya çömelme gibi bele yük bindiren hareketlerle artabilir. Hafif ağrılarda başlangıçta uzanırken ya da dinlenme sırasında ağrı düzelir. Ancak geceleri uzun süre hareketsiz kalınca veya uzun süre oturunca ağrı tekrar artar ve ayağa kalkıldığında kalça ve bacaklarda tekrar hissedilebilir. 

Siyatik sinir neden bu kadar önemlidir? 

Sİyatik sinir omurilik aracılığı ile beyinden bacaklara ve bacaklardan beyne giden sinyalleri iletir. Bacaklardaki hisleri sağlar. Bu nedenle bel fıtığı, kanal daralması, bel kayması, omurga kırığı gibi nedenlerle siyatik sinirin sıkışması belden ya da kalçadan bacağa vuran ağrıya, his kaybına, bacak sürümesine yol açabilir. İler vakalarda tedavi gecikirse bacaktaki sorunlar kalıcı olabilir. 

Belden, kalçadan bacağa vuran ağrının nedeni nasıl anlaşılır? 

Hasta öyküsü ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak ağrının nedeni bulunabilir. Teşhiste MRI ya da BT kullanılır. 

Bacağa vuran ağrı nasıl tedavi edilir?  

Akut semptomları hafifletmek için güçlü ağrı kesiciler ve kas gevşetici ilaçlar reçete edilebilir veya lokal anestezik enjeksiyonlar kullanabilir. Zamanında ağrı tedavisi ağrının kronik hale gelmesini engeller. Ağrının nedenine göre spesifik tedaviler uygulanır. Bacağa vuran ağrı bel fıtığı kaynaklı ise ilk planda konservatif tedaviler (ilaç tedavisi), ardından epidural enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. Geçmeyen inatçı ağrılarda veya nörolojik defisit durumunda cerrahi tedavi önerilir. Bel fıtığı ameliyatı mikro cerrahi yönteminin gelişmesiyle eskiye oranla daha konforlu ve başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.  
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. 
 
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız