Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
ÇOCUKLARDA İDİYOPATİK SKOLYOZ
Paylaş:
 
Çocuklarda idiyopatiik skolyoz omurganın yana doğru eğrilmesine neden olan bir rahatsızlıktır... Omurganın kemiklerinin bükülmesine veya dönmesine neden olarak sırtın orta bölümündeki düz çizginin daha çok "C" veya "S" harfine benzemesine neden olur.. Eğrilik sıklıkla üst ve orta sırtta oluşur. Çocukları ve ergenleri etkileyen birkaç farklı skolyoz türü arasında en yaygın olanıdır. Ergenlik dönemindeki 100 çocuktan yaklaşık 3-4'ünde bulunduğu tahmin edilmektedir.. Genellikle hastanın hızlı büyüme döneminde ilerlemektedir... Büyüme sona erdiğinde ilerleme önemli ölçüde yavaşlar. Ancak özellikle 60 dereceden büyük eğriler yetişkinlik döneminde de ilerlemeye devam edebilir. Hormonal dengesizlik, anormal büyüme sorunları ve kas problemleri dahil olmak üzere nedeni ile ilgili birçok teori olmasına rağmen kesin nedenleri bilinmemektedir.. Nedeni ne olursa olsun idiyopatik skolyozun ilerleme riski tahmin edilerek tedavi planı oluşturulmalıdır..

İdiyopatik skolyoz tipleri nelerdir?

Skolyoz her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen genellikle ergenlik öncesi veya çocukların hızlı büyüdüğü ergenlik döneminde fark edilir. İlk gelişmeye başladığı yaşa göre üç tipi vardır.
İnfantil idiyopatik skolyoz: Doğum ile 3 yaş arasındaki çocuklarda teşhis edilir. İnfantil skolyoz, tüm pediatrik vakaların yüzde 1'inden azını oluşturur.
Juvenil idiyopatik skolyoz: 3 ila 9 yaş arasındaki çocuklarda teşhis edilir. Juvenil skolyoz, tüm pediatrik vakaların yüzde 12 ila 20'sini oluşturur.
Adolesan idiyopatik skolyoz: 10 ila 18 yaş arasındaki çocuklarda teşhis edilir. Tüm pediatrik idiyopatik skolyoz vakalarının yaklaşık yüzde 80'i bu kategoriye girer.
Erken teşhis ile erken tedavi çoğu durumda durumun ameliyat gerektirecek kadar şiddetli hale gelmesini önler.

Belirtileri:

Küçük eğrilikler çocuk ergenlik döneminde büyüme atağına ulaşana kadar genellikle aileler ve çocuk tarafından fark edilmez. Genel belirtileri arasında:
Bir taraftaki kürek kemiği diğerinden daha fazla çıkıntı yapan eğik omuzlar,
Sırtın bir tarafında kaburgaların daha belirgin olması
Düzensiz bel
Kalçanın bir tarafının diğerinden daha yüksek olması bulunur.
Skolyoz genellikle ağrıya neden olmaz.

İdiyopatik skolyoz nasıl tedavi edilir?

İdiyopatik skolyoz tedavisi çocuğunuzun yaşı, eğriliğin şiddeti, yeri, şekli ve ilerlemesi gibi çoklu faktörlerle ilişkilidir. Erken fark edilen küçük eğriliklerde çoğunlukla gözlem tedavinin ilk adımıdır. 25 dereceden daha düşük eğriliği olan hafif skolyoz hastaları skolyozun kötüleşmediğinden emin olmak için düzenli doktor ziyaretleriyle takip edilir. 25 ila 45 derece arasında eğriliği olan orta derecede skolyozu olan çocuklar tipik olarak korse ile tedavi edilir. Çocuk büyüdükçe omurgayı daha düz bir konumda tutar. Bu durum eğriyi kısmen düzeltebilir veya eğrinin daha şiddetli hale gelmesini önleyebilir. Korseye rağmen eğri kötüleşirse ameliyata ihtiyaç duyulabilir. 45 dereceden büyük şiddetli skolyozu olan çocuklarda ise genellikle ameliyat gereklidir. En yaygın cerrahi uygulama spinal füzyondur. Bu tedavide cerrah omurga eğrisini düzeltmek ve omurgayı düz bir konumda sabitlemek için platin, vida ve tel gibi tıbbi gereçler kullanır. Omurga gelişimi devam ediyorsa ilk planda omurganın düz büyümesine yardımcı olan büyüyen çubuklar kullanılır. Bu sayede kemikteki büyümenin devamlılığı sağlanır. Füzyon ameliyatı için büyümenin tamamlanması beklenir.
Skolyozu olan çocukların yaklaşık yüzde birinde ameliyat ihtiyacı vardır. Tedaviye erken başlanması ameliyata olan ihtiyacı azaltır. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız