Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
FULL ENDOSKOPİK BEL FITIĞI AMELİYATI
Paylaş:
Full endoskopik bel fıtığı ameliyatı 6 haftadan uzun süren ağrı, konservatif tedavinin başarısız olması ya da bel fıtığı kaynaklı nörolojik defisit olan hastaların tedavisinde günümüzde en gelişmiş tedavi yöntemidir. Cerrahi gereken hastaların büyük çoğunluğunda uygulanabilir. Ameliyat kararında hasta öyküsü, klinik değerlendirme ve MR/BT belirleyicidir.

Bel fıtığım var ameliyat olmalı mıyım?

Her fıtık ameliyat gerektirmez. Ancak cerrahinin mutlaka gerekli olduğu, ağrının azalmadığı ya da hayatı çekilmez kıldığı fıtık vakalarında ameliyat şarttır. Bel fıtığı, omurganın omurları arasında bulunan fibro-kıkırdak yapıyı etkileyen dejeneratif bir disk hastalığıdır. Daha çok 30-50 yaşları arasında ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde benzer oranlarda görülür. Vakaların çoğunda (%80'in üzerinde) konservatif tedavilerle ağrı azalır ve normal hayata hızlı bir şekilde dönülebilir. Ancak bazı vakalarda ağrı ortadan kalksa bile tekrarlar. Semptomlar ilerleyerek aralıklarla devam eder ve/veya nörolojik semptomlar da ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda ise konservatif tedaviye rağmen iyileşme görülmez. İşte bu hastalarda cerrahi gereklidir. Full endoskopik bel fıtığı ameliyatı hızlı iyileşme, başarı oranı, sağlıklı dokuya minimal zarar verilmesi gibi avantajları nedeniyle diğer cerrahi yöntemlere göre daha fazla tercih edilen, günümüzde en modern ve etkili cerrahi yöntemdir.

Fıtık belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirttiğmiz belirtilerin bir ya da birkaçı bel fıtğına işaret edebilir: 
- Boyunda ve sırtta çok şiddetli ağrı,
- Kalçada, uylukta, baldırda ve ayakta ağrı,
- Omuz ve kolda ağrı,
- Hareket kısıtlanması,
- Dik duramama veya yürümede zorluk,
- İleri vakalarda nesneleri tutmada zorluk, mesane ve anal kasların kontrolünün kaybı.

Hangi hastalar full endoskopik bel fıtığı ameliyatı için uygundur?

Yukarıda belirttiğimiz fıtık belirtileri olan, özellikle 6 haftadan uzun süren ağrısı olan, konservatif tedavilere yanıt vermeyen ya da bel fıtığı kaynaklı nörolojik defisitleri bulunan hastalar ameliyat olmalıdır. Bu tedavi orta büyüklükteki fıtıklar ve sinir basısı durumunda özellikle etkilidir. 

Hangi Hastalara Uygulanamaz?

Full endoskopik bel fıtığı ameliyatı bel fıtığı olan hemen hemen her hastaya uygulanabilir. Ancak bazı çok ileri vakalar,  belirli omurga deformiteleri, ciddi spinal stenoz veya geçirilmiş omurga operasyonları bu tedavi yöntemini uygulanamayabileceği durumlar arasında sayılabilir. Hasta özelinde değerlendirmek gerekir. Ayrıca, kan pıhtılaşma bozuklukları olan hastalar bu yöntem için ideal adaylar değildir. Bu nedenle, her hasta bireysel olarak değerlendirilmeli ve tedavi seçenekleri uzman bir omurga cerrahı tarafından hastayla tartışılmaldır.

Ameliyat Nasıl Gerçekleştirilir?

Ameliyat hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında yaklaşık 4mm’lik bir cilt kesisi içerisine endoskop (ince, esnek bir tüp) yerleştirilerek gerçekleştirilir. Ameliyat özel aletlerle bu tüpün içerisinden yapılır. Endoskopun ucunda kamera bulunur. Bu kamera sayesinde cerrah büyük bir ekranda sinir baskısı olan bölgeyi ve cerrahi işlemi daha net görebilir.

Ameliyat sonrası

Full endoskopik cerrahinin en büyük avantajlarından birisi ameliyat sonrası hastaya sunduğu konfordur. Ameliyat günü dahil cerrahi sonrası ağrı çok azdır. Hasta işlemden 2-3 saat sonra yürüyebilir. Aynı gün taburcu olup, ertesi gün normal yaşantısına dönebilir. 

Yara izi kalır mı?

Full endoskopik bel fıtığı ameliyatı, minimal invaziv bir yöntem olduğundan, yara izi oldukça küçük ve az belirgindir. Yara iyileştikçe iz kaybolur ve neredeyse görünmez hale gelir.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.


0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız