Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
GEÇİCİ İSKEMİK ATAK NEDİR?
Paylaş:
Mini inme olarakta adlandırılan geçici iskemik atak, kan akışındaki bozulmadan dolayı beynin veya omuriliğin yeterli kan alamayan bölümlerinde yaşanan geçici nörolojik fonksiyon kaybıdır... Kalıcı inmede olduğu gibi, ancak daha kısa süreyle (birkaç dakikadan birkaç saate kadar) konuşmayı, görmeyi, hareketi veya beynin etkilenen bölgesine göre diğer yaşamsal fonksiyonları bozabilir... Beyinde kalıcı iz bırakmaz...
Geçici İskemik atağı mini inme olarak adlandırmak rahatsızlığın hafife alınmasına neden olabilir.. Çünkü geçici inme yakın zamanda yaşanabilecek tam bir inme için uyarı işaretidir. Bu nedenle erken tanı ve sonraki inme için ikincil koruyucu tedavilerin başlatılması hayati önem taşır. İskemik atağın semptomları belirgin olduğu için çoğu zaman fark edilir. Ancak, son araştırmalar daha az yaygın olan semptomların fark edilmeyebileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, olası semptomların farkında olmak kendinizin veya yakınınızın yaşayabileceği muhtemel bir inmeyi erken aşamada fark etmenizi sağlar..

Geçici İskemik atak belirtileri

Geçici iskemik atak genellikle altta yatan serebrovasküler hastalığa bağlı olarak gelişen fokal nörolojik defisit ve/veya konuşma bozukluğu ile ilişkilidir. Her zaman ani başlangıçlıdır. Semptomları beynin kan akışının bozulduğu kısma bağlı olarak farklılık gösterir. Ani kas güçsüzlüğü, konuşma, bir veya iki gözde görme değişiklikleri klasik semptomlarıdır.
Baş dönmesi, çift görme, uyuşukluk veya karıncalanma hissi, ruhsal durumdaki değişiklikler gibi daha az spesifik semptomlar başka birçok durumla ilişkili olabileceği için ihmal edilebilir ya da mevcut başka bir rahatsızlığa bağlanabilir. Bu nedenle özellikle ileri yaşlarda bu belirtileri hafife almamak, uzmana başvurarak kaynağının araştırmak önemlidir.
Geçici iskemik atağın belirtilerini aşağıdaki gibi kategorize edebiliriz:
Dengeyi, yürüyüşü veya vücudun bir bölümünü hareket ettirme yeteneğini etkileyen zayıflık,
Konuşma veya anlamada zorluk,
Gözde kısmi veya tam görme kaybı, çift ya da bulanık görme,
Baş dönmesi,
Bulanık, bozuk veya anlaşılması zor konuşma, kelimeleri hatırlamama,
Yürüyüşte bozulma,
Yüz, kol veya bacak dahil olmak üzere vücudun bir bölümünde uyuşma.

Tedavisi

Geçici iskemik atak tedavisinin temel amacı sonraki inme riskini azaltmaktır. Erken aşamada uygulanacak tedavi felç riskini önemli ölçüde azaltır. Yapılan araştırmalarda geçici iskemik atak sonrası ilk üç ay içinde inme riskinin %20 civarında olduğu ve bu inmelerin yaklaşık %50'sinin ilk başvurudan sonraki ilk 2 gün içinde meydana geldiği belirtilmektedir. Tedavi altta yatan etiyolojilere odaklanmaktadır. İlk olarak inmeyi önlemeye yardımcı olacak ilaçlar kullanılmaya başlanır. Tansiyon ya da kolesterol problemi varsa kontrol altına alınması gerekir. Yapılan testler sonucu boyun bölgesindeki kan damarlarının (karotis arterler) çok dar olduğu ortaya çıkarsa beyne yeterli kan akışının ulaşması ve muhtemel yaşanacak inmenin önlenmesi için cerrahi müdahale gerekebilir.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız