Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
 
Parkinson toplumda tıpkı alzheimer gibi yaşlı hastalığı olarak bilinir... Parkinson riski yaşla birlikte artmasına rağmen, hastalık her yaştan insanı etkileyebilir... Genellikle elli yaşın altında parkinson tanısı alan hastalar genç başlangıçlı parkinson hastası olarak tanımlanmaktadır... Parkinson ile yaşayan hastaların %4 ila %10’unun genç olduğu düşünülmektedir.. Parkinson belirtileri diğer birçok hastalıkla karışabilir. Özellikle gençlerde hastalığın olmayacağına yönelik genel kabul nedeniyle çoğu zaman tanı gecikmektedir. Herhangi bir nedenle titreme problemi yaşayan kişilerde belirtileri diğer rahatsızlıklardan ayırt etmek zordur. Bu nedenlerle genç yaşta parkinson belirtileri nelerdir? sorusu bize sık olarak sorulan sorular arasındadır...

Genç yaşta parkinson belirtileri ile idiyopatik (veya tipik) parkinson hastalığı belirtileri arasında bazı benzerlikler ve farklılıklar vardır:

Genç yaşta parkinson belirtileri aynı ileri yaşta olduğu gibi 4 tipik semptom ile karakterizedir: 1) Vücut sertliği (katılığı),, 2) Hareket yavaşlığı (bradikinezi), 3) İstirahat titremesi 4) Duruş bozukluğu.. Ancak genç hastalarda bu semptomların ilerlemesi daha yavaştır.. Genç hastalar için en yaygın başlangıç belirtileri vücutta sertlik, katılık ve ağrılı kramplardır. İleri yaşta başlayan parkinson hastalığı için en yaygın başlangıç belirtileri ise yürüme sırasında denge kaybı ve titremedir..
Özellikle genç parkinson hastalığında belirtiler hafif şiddette iken birçok rahatsızlıkla karışabilir. Kişiler rahatsızlıklarının ortopedik ya da psikoloji kaynaklı olduğunu düşünebilirler. Tanı ancak hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir hekim tarafından fiziksel muayene ile konulabilir.
Distoni, kısaca tanımlarsak kasların eklem boyunca bükülmesine veya çekilmesine neden olan istemsiz ve bazen ağrılı kasılma, genç hastalarda daha yaygındır ve yaşanan ilk semptomlardan biri olabilir. Parkinson hastası genç bireylerde daha düşük bilişsel bozukluk vardır. Demans daha düşük oranlarda gelişir.
Hem genç hem de idiyopatik parkinson hastalığının motor semptomları genellikle ilaç tedavisine iyi yanıt verir. Ancak zamanla ilaçlardan kaynaklanan komplikasyonlar sorun oluşturabilir. Bu durum gün içerisinde parkinson ilaçlarına verilen yanıtta iniş ve çıkışlara yol açar. Genç başlangıçlı parkinson hastalarında daha uzun süreli ilaç kullanımına bağlı olarak hem motor dalgalanmalar (ilacın etkinliğinde inişler ve çıkışlar) hem de diskinezi (ilacın neden olduğu istemsiz hareketler) daha yüksek oranlarda ortaya çıkabilir ve daha şiddetli olma eğilimindedir.
Bu etkiler arttığında beyin pili ameliyatı düşünülebilir. Uygun hastada semptomları %80-90’lara ulaşan oranlarda azaltan etkili bir tedavi yöntemidir.
Genç yaşta parkinson belirtileri yaşayan, tanı alan hastalar durumu çevreleri ile paylaşma konusunda problem yaşayabilirler. İşten çıkarılmaktan, çocuklarının, sevdiklerinin üzülmesinden çekindikleri için bazı hastalar patronlarına, iş arkadaşlarına, ailelerine hastalığı söylememeyi tercih etmektedir. Bazıları ise başka parkinson hastası tanımadıkları için kendilerini yalnız hissetmektedir.
Bu davranışların tümü kronik ve ilerleyen bir hastalığın başlangıcına dair verilen normal tepkilerdir. Ancak tüm bu faktörlerden dolayı uygun tedavinin başlamasını geciktirmek yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Düzenli bir egzersiz programına başlamak, uyku kalitesini iyileştirmek, ilaçlarınızı almak, sağlıklı beslenmek parkinson hastalığı tedavisinde önemlidir. Ayrıca yalnız olmadığınızı bilmek, diğer parkinson hastalarının varlığından haberdar olmak, onların tecrübelerinden yararlanmak size güç katacaktır. Bu konuda parkinson forum gibi platformlar aracılığı ile durumunuzu paylaşabilir, diğer parkinson hastaları ile tanışabilirsiniz.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
1 Yorum
Ayşe ilgüz

54 yaşındayım. Elimi kolumu sallamadan yürüyorum. Ellerim titriyor. Vücudumda seyirmeler oluyor. Sebebi ne olabilir. Teşekkürler

Yorumunuzu Yapınız