Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
KASIKTAN BEYİN AMELİYATI 
Beyin anevrizması(beyin baloncuğu), beyni besleyen ana atardamarda balon benzeri bir genişlemedir. Nasıl bir balon şiştiğinde incelirse, damar üzerindeki bu balon benzeri çıkıntı da normal damara göre zayıftır ve patlayıp beyin kanamasıyla sonuçlanır. Bu tür bir kanama felç, koma ve / veya ölüme neden olabilir... Anevrizmalar genellikle beynin tabanında, beyni besleyen ana damarların üzerinde subaraknoid boşluk olarak adlandırılan bir alanda bulunur... Anevrizma patlamasına bağlı gelişen beyin kanamasının tıbbi ismi de subaraknoid kanamadır... 
Anevrizmaların(beyin baloncuğu) büyüklükleri yaklaşık 3mm ile 10mm arasında değişir.. 10mm’den büyük anevrizmalara dev anevrizmalar denir, özellikle yüksek risk oluşturur ve tedavisi zordur. Beyin anevrizmalarının neden oluştuğu, neden büyüdüğü ve patladığı kesin olarak bilinmemektedir... 
Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bazı anevrizmaların oluşumuna katkıda bulunduğuna inanılan bazı faktörlerin olduğuna inanılmaktadır: 
• Hipertansiyon (yüksek tansiyon) 
• Sigara 
• Genetik yatkınlık 
• Kan damarlarında yaralanma veya travma 
• Bazı kan enfeksiyonlarının sonucu 
 
Kasıktan Beyin Anevrizma Ameliyatı 
Son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde, standart anevrizma(beyin baloncuğu) tedavisini daha güvenli hale getiren ve ayrıca daha önce tedavi edilemeyen anevrizmaları da şuan tedavi edebilmemize olanak sağlayan endovasküler coil, yani kasıktan girilerek yapılan beyin anevrizma ameliyatı 1995’lerin sonuna doğru kullanıma girmiştir... Beyin anevrizmalarının cerrahi olarak kapatılması, onlarca yıldır standart olmuştur ve yine de seçilen anevrizmalarda iyi bir yaklaşım olsa da, daha minimal olarak invaziv endovasküler coil (kasıktan ameliyat) yaklaşımı ile yer değiştirmiştir. 
Endovasküler coil yani kasıktan beyin anevrizma ameliyatının amacı, anevrizmaya kan akışını ortadan kaldırmaktır. Kapalı yöntemle anevrizma içine gönderilen coil dediğimiz maddeler, başlangıçta platinden yapılan yumuşak tel spirallerdir. Bu coiller, kasıktaki damardan girilen ve dikkatlice beyine ilerletilen bir mikrokateter vasıtasıyla anevrizma içine gönderilir. Mikrokateter seçici bir şekilde anevrizmanın içine ilerletilir ve mikro coiller sıralı bir şekilde anevrizma içinde gönderilir. Bobinler anevrizmaya bırakıldığında, anevrizma içindeki kan akış şekli değişir ve yavaş kalan kan akımı anevrizmanın pıhtılaşmasına yol açar. Pıhtılaşmış bir anevrizmanın içine kan girişi engellenmiş olur ve anevrizmanın tekrar patlayıp beyin kanaması yapma ihtimali ortadan kalkar. Daha yakın zamanlarda, anevrizma tedavisinde yeni bir çığır açacak özel ince ağ stentleri ve akım çevirici adı verilen cihazlar geliştirilmiştir. Bu yenilikler, kasıktan beyin ameliyatı yaklaşımı kullanılarak anevrizmaların yaklaşık % 90'ının tedavi edilmesine neden olmuştur. 
 Endovasküler coil yani kasıktan anevrizma ameliyatı, anevrizmaların tedavisi için çekici bir seçenektir, çünkü kafatasının açılmasını gerektirmez ve genellikle verilen anesteziyi azaltan daha kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilir.
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
5 Yorum
Deniz Aydemi̇r

Annem 6 gün önce anjio yöntemiyle anevrizma operasyonu oldu operasyon sırasında beyin kanaması geçirdi 48 saat uyuttular 4 gündür ilacı kestiler fakat uyanmadı beyin dokusu hasar görmüş diyorlar entübe halde hala ancak iki kez ziyaret ettiğimizde nabzı 120 den 197 ye çıktı hemen müdahale ettiler 2. Sinde biz konuştukça gözlerini açtı göğsü kabardı ses geldi başını hafif oynattı. Şuan ödemi var küçük de olsa annemin kurtulma şansı varmıdır?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Yunus çoban

Yakın bir hastam beyinde oluşan baloncuktan ameliyat oldu yaklaşık bir sene önce 4 defa anju oldu ama denge kaybı yüzünden halen yürüyemiyor bı konuda yardımcı olabilirmisiniz?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Gülay unal

Bende üç sene oldu aneverizma amaliyati oldum açık ameliyat kontrol amaclı senede birni ilaçlı emar getirmemiş gerekir birde buarada sağ tarafım felç çok aşırı kasılmaların var el parmaklarını hiç kullanamıyorum birde aneverizma tekrarlarmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Deniz Meriç

Şimdi benim annem beyninde olan baloncuklar patlma riskini nde doktorlar konuşma televizyon telefon ve güneş ışığı dan bile yasaklamış .Ve salı günü anki olucak şimdi amaliyat olmadan iylesme şansı varmı.?beynindeki baloncukların patlaması için napmamiz gerekiyor

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Semra filoğli

Çekilen bt anjio da 7.5 mm baloncuk cikdi kapali anevrizma ameliyati olmam gerekirmi hocam birde sizin iletisim.telinizi istiorum.donus sağlarsanız çok memnun olurum.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

merhaba iletişim bilgilerimize sitedeki iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz

Yorumunuzu Yapınız