Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
BEL FITIĞI AMELİYATI KİMLER İÇİN UYGUNDUR? RİSKLERİ NELERDİR?
Paylaş:
Bel fıtığı, omurlar arasındaki disklerin yerinden kayarak sinir köklerine baskı yapması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fıtığın sinir kökleri üzerine uyguladığı baskı, ciddi ağrılara ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. En sık karşılaşılan belirtiler arasında bel ağrısı, belden kalçaya doğru yayılan ağrı, kalça içinde batar tarzda ağrı ve baskı hissi, bacağa doğru yayılan ağrı ve uyuşma yer alır. Siyatik ağrısı olarak bilinen siyatik sinirin uzantısı boyunca yayılan ağrıda sık görülen belirtiler arasındadır. Siyatik ağrısı genellikle bel ağrısından daha kötüdür ve bacakta acı veren, keskin, elektrik çarpması gibi hissedilen ağrı olarak tarif edilir. Bel fıtığı aynı zamanda bacak, ayak ve ayak parmaklarında uyuşukluk, iğnelenme, zayıflık ve karıncalanma gibi nörolojik belirtiler de gösterebilir. Bu belirtiler, kişinin günlük yaşamını etkiler, çekilmez hale getirir. Akut dönem bel ağrısı yaklaşık 6 hafta sürer. Bu süre sonunda ağrı azalmazsa ya da bazı ileri vakalarda süre beklenmeksizin ameliyat gereklidir. Bel fıtığı ameliyatı siyatik sinir üzerine baskı yapan kısmın çıkartılmasını içerir. 

Bel fıtığım var ameliyat olmalı mıyım?

4-6 hafta süresinde ağrınız geçmemişse, konservatif tedavilere rağmen ağrı devamn ediyorsa cerrahi gerekebilir. Ayrıca şiddetli ve sürekli ağrınız varsa, ağrı günlük yaşamı çekilmez kılıyorsa yine ameliyat gerekebilir. Nörolojik defisit varsa zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerekir. Nadir durumlarda bel fıtığı sinir köklerine ciddi baskı yaparak idrar ve bağırsak kontrolünü etkileyebilir. bu da acil ameliyat gerektiren bir durumdur. Ameliyat kararında doktorunuz fiziksel muayene ve görüntüleme yöntemlerinden birlikte yararlanarak cerrahi için nihai kararı verecektir.

Bel fıtığı ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyat gibi bel fıtığı ameliyatının da bazı riskleri vardır. Riskler ameliyat türü ile ilişkilidir. Örneğin günümüzde en gelişmiş cerrahi tekniklerden birisi olan tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile açık cerrahinin riskleri aynı değildir. 

Geleneksel açık cerrahi (açık diskektomi) düşünüldüğünde, daha büyük (4-5 cm) bir cilt kesisi gerektiğinden enfeksiyon riski daha yüksektir. Ayrıca daha fazla doku hasarı olduğundan iyileşme süreci daha uzun ve ağrı daha fazladır. Sinir hasarı riski daha fazladır çünkü cerrahi alanın görünürlüğü sınırlıdır. 

Öte yandan, tam kapalı bel fıtığı ameliyatı minimal invaziv bir tekniktir ve oldukça küçük bir cilt kesisi (4-6mm) gerektirir. Bu nedenle enfeksiyon riski daha düşüktür ve iyileşme süreci daha hızlıdır. Sinir hasarı riski yok denecek kadar azdır. Çünkü endoskopik görüntüleme sayesinde cerrahi alan net olarak görülür.

Bu risklerin haricinde her ameliyatta olduğu gibi nadir de olsa anestezi riskleri ve hasta özelinde diğer riskler bulunur. Örneğin kalp, şeker gibi kronik sağlık problemleri olan hastalarla, sağlıklı bireylerin ameliyat riskleri birbirinden farklıdır. En doğru çözüm hasta özelinde ameliyat türü ile birlikte doktorunuzla riskleri konuşmaktır. 

Günümüzde tam kapalı bel fıtığı ameliyatı gibi cerrahi tekniklerin gelişmesiyle ameliyat riskleri minimize edilmiştir.

Sonuç

Bel fıtığı ameliyatı doğru hastalarda tecrübeli hekimlerce uygulandığında oldukça etkili, sonuçları başarılı bir tedavi yöntemidir. Endoskopik yöntemlerin gelişmesiyle başarı oranı artmış, ameliyat riski azalmıştır. En önemlisi kişinin ameliyattan yeterli faydayı görememe olasılığı günümüzde çok azıdr. 

Konservatif yöntemlerle geçmeyen bel ağırısında ameliyat kararı için uzman bir beyin cerrahına danışmak önemlidir. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı gibi minimal invaziv yöntemler çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız