Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
BEYİN TÜMÖRÜ GENETİK Mİ ? 
Çoğu beyin kanserine neyin neden olduğunu bilmiyoruz.. Ancak, beyin tümörü gelişme riskini artırabilecek bazı faktörler vardır. Hastalık riskinizi artıran her şey bir risk faktörü olarak adlandırılır. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır... Bu risk faktörlerinden herhangi birine sahip olmak kesinlikle bir beyin tümörü gelişeceği anlamına gelmez..
 
Her yaşta beyin tümörü görülebilir.. Yaşlandıkça beyin tümörü olma riskimiz artar. Fakat birçok farklı beyin tümörü vardır ve bazıları genç insanlarda daha yaygındır.. Radyasyona maruz kalmak, bildiğimiz tek kesin risk faktörüdür. Fakat sadece çok az sayıda beyin tümörü çeşidi radyasyona maruziyete bağlı gelişir.. Çocukken kansere yakalanan kişilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde beyin tümörü gelişme riski daha yüksektir.. Başka kanser türlerine sahip erişkinlerde beyin tümörlerinin riskinin arttığına dair bazı kanıtlar vardır, ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır...
 
HIV veya AIDS'li kişiler, genel popülasyona kıyasla beyin tümörü tanısı alma riski 2 kat fazladır... Bu azaltılmış bağışıklık ile ilgili olabilir. Eğer bir ebeveyn, erkek veya kız kardeşin beyin tümörü tanısı varsa, riskiniz genel nüfus içindeki diğer insanlardan daha yüksektir. Beyin tümörlerinin küçük bir oranı bilinen genetik koşullarla ilgilidir. Bu nadir sendromlardan birine sahip olan kişiler beyin tümörü olma riskinde artışa sahiptir.. Bu sendromlar şunları içerir:
 
Nörofibromatozis tip 1 ve 2
Tübero skleroz
Li-Fraumeni Sendromu
Von Hippel-Lindau Sendromu
Turner sendromu
Turcot sendromu
Gorlin sendromu
Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız