Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
FITIK BAŞLANGICI NEDİR?
Paylaş:
 
Fıtık başlangıcı nedir sorusuna verdiğimiz yanıtın anlaşılabilmesi için ilk olarak omurga yapısı ve diskler ile ilgili genel bilgi vermemiz gerekir... Diskler omurlarımız arasında bulunan, sert bir dış halka ile çevrili, merkezinde yumuşak jöle kıvamında çekirdeği olan yapılardır.. Sırt bölgemizde omurgayı oluşturan kemikler (omurlar) için yastık yani bir nevi amortisör görevi görürler... Fıtıklaşmış bir disk (kaymış, yırtılmış ya da patlamış olarak da adlandırılabilir) diskteki yırtılma veya dejeneresyon nedeniyle çekirdeğin bir kısmının merkezden dışarı sarkmasıdır.. Bu durum omurganın hangi bölgesinde yaşandığına göre bel fıtığı ya da boyun fıtığı olarak adlandırılmaktadır.. Yaşanan ağrının nedeni ise fıtıklaşan diskin yakındaki bir siniri tahriş etmesi, sıkıştırmasıdır. Fıtıklaşan diskler genellikle dejenerasyonun erken bir aşamasındadır. İşte henüz bu erken aşamada, yırtılma yaşanmasa bile diskin aşınması sonucu o bölgede iltihap oluşması sınırlı alana sahip sinirleri sıkıştırarak ağrıya neden olur. Bu durumu fıtık başlangıcı olarak isimlendiririz...
Fıtık başlangıcı bazı durumlarda herhangi bir ağrıya neden olmayabilir. Hatta kimi bel fıtığı vakalarında dahi hasta fıtığı olduğunu fark etmeyebilir.  Eğer ağrıya neden olmuyorsa herhangi bir tedaviye ya da müdahaleye gerek yoktur. Ancak ne zaman fıtıklaşan disk ya da diskin neden olduğu iltihaplanma konumundan dolayı sinirleri sıkıştırmaya başlarsa o zaman ağrı ve hareket güçlüğü hissederiz. Ağrı ayağa kalkerken, belirli oturma biçimlerinde, hareketle artıp azalabilir. Sıkışmaya neden olan sinirin etkilediği bölgeye göre kola, bacağa vurabilir..

Fıtık başlangıcı nasıl tedavi edilir?

Tedavi ağrıyı azaltacak ilaç, çevre kasları güçlendirecek hareketlerden, aşırı kilo varsa diyetten oluşur. Doktorunuzun tavsiye ettiği hareketleri uygulamak disk dejenerasyonunun olduğu bölgedeki çevre kasları güçlendirerek zayıflayan diskin üzerine binen yükü azaltacaktır. Ayrıca varsa disk bölgesinde yaşanan iltihabın iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Fıtık başlangıcı neden olur?

Birçok nedeni olabilir. Öncelikle ters bir hareket, travma neden olabilir. İkincil olarak yaşlanma nedeniyle diskler esnekliklerini zamanla kaybederler. Bu nedenle küçük bir hareketle dahi fıtık ya da başlangıcı meydana gelebilir. Diğer taraftan hareketsiz yaşam fıtığın en büyük nedenidir. Çünkü omurgaya destek veren çevre kaslar zayıflar. Yeterince destek alamayan disk kolayca fıtıklaşabilir.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız