Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Kaptanpaşa Mh Darulaceze Caddesi No:14
Şişli Kolan International Hospital
Paylaş:

GLİOBLASTOMA NEDİR ?

Glioblastoma bir tür beyin kanseridir. Yetişkinlerde en sık görülen kötü huylu beyin tümörü türüdür. Ve genellikle çok agresif,, yani hızlı büyüyebilir ve hızla yayılabilir. Kesin bir  tedavisi olmamasına rağmen, şikayetleri hafifletmek için tedaviler vardır...
Glioblastoma, beyindeki astrosit isimli yıldız şeklindeki hücrelerden oluşan bir tümördür.  Glioblastoma tümörleri, kendi kan akışlarını sağlar ve bu da büyümelerine yardımcı olur... Normal beyin dokusunu istila etmeleri kolaydır. Tümör ağırlıklı olarak anormal astrositik hücrelerden oluşur, fakat aynı zamanda farklı hücre tiplerinde (kan damarları dahil) ve ölü hücrelerin alanlarını (nekroz) içerir. Glioblastomalar istilacıdır ve beyin hücrelerine yayılır.. Ayrıca bazen beynin karşı tarafına bağlantı lifleri (corpus callosum) ile yayılabilir.. Glioblastomaların beynin dışına yayılması son derece nadirdir... 
Glioblastomalar  (GBM veya Glioblastoma multiforme), tümör hücrelerinin büyük bir kısmının herhangi bir zamanda çoğaldığı ve bölündüğü malign  Grade IV tümörlerdir..
 
Glioblastom Belirtileri
 
Glioblastomlar hızla büyüdüğü için, beyindeki sıkışıklığa bağlı basınç genellikle ilk semptomlara neden olur. Tümörün nerede olduğuna bağlı olarak, aşağıdakilere neden olabilir:

Sürekli baş ağrıları

  • Nöbetler
  • Kusma
  • Sorun düşünme
  • Ruh hali veya kişiliğindeki değişiklikler
  • Çift veya bulanık görme
  • Konuşma sorunu
  • Tedavi
 
Glioblastoma tedavisinin amacı; tümör büyümesini yavaşlatmak, kontrol etmek ve mümkün olduğu kadar rahat yaşamanıza yardımcı olmaktır.. 
Cerrahi ilk tedavidir.  Tümörün mümkün olduğunca tamamı alınmaya çalışılır. Beynin yüksek riskli alanlarında, hepsini çıkarmak mümkün olmayabilir.
Radyasyon ameliyattan sonra mümkün olduğunca fazla sayıda tümör hücresini öldürmek için kullanılır. Aynı zamanda, ameliyatla alınamayan tümörlerin büyümesini yavaşlatabilir.
Kemoterapi de yardımcı olabilir. Temozolomid, glioblastom için kullanılan en yaygın kemoterapi ilacıdır. 
Bazı hücrelerin bazı tedavilere iyi cevap verebileceği için, bazılarının hiç etkilenmemesi nedeniyle, Glioblastomun tedavisi zor olabilir. Bu nedenle, glioblastoma için tedavi planı birkaç yaklaşımı birleştirebilir.  
Glioblastomanın tedavisinde ilk adım, tanı koymak, beyin üzerindeki baskıyı hafifletmek ve mümkün olduğunca fazla tümörü güvenli bir şekilde çıkarmak için yapılacak cerrahi işlemdir.   
Radyasyon ve kemoterapi ameliyat sonrası tam çıkarılamayan tümörün büyümesini yavaşlatmak ve ameliyatla alınamayan tümörler için kullanılır. Anjiyogenez inhibitörleri gibi ek tedaviler, tekrarlayan veya ikinci basamak ajan olarak yanıt vermeyen tümörler için kullanılabilir.Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız