Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
PLATİNSİZ KANAL DARLIĞI AMELİYATI
Paylaş:
Omurga kanal darlığı (spinal stenoz), omurganın içinden geçen sinirler üzerinde baskı oluşturarak ağrı, uyuşma ve hareket kabiliyetinde azalmaya neden olan, özellikle ileri yaş grubunda yaygın bir rahatsızlıktır. Hastalık için risk grupları arasında: yaş, kireçlenme, travma ve genetik öykü yer alır. Omurilik kanalındaki daralma sinirlere baskı yapar. Bu durum sırtta, kollara ve bacaklara yayılabilen ağrılı, karıncalanma hissine neden olur. Tedavi yöntemleri ağrıyı yönetmeye odaklanır. Ağrı yönetimiyle giderilemeyen, ciddi semptomları olan vakalar cerrahi müdahaleyi gerektirir. Daha önceleri platinle yapılan ameliyatların yerini, gelişen teknolojiyle birlikte minimal invaziv bir yaklaşım olan ve hastalara daha hızlı iyileşme süreci sunan platinsiz kanal daralması yani tam endoskopik kanal darlığı ameliyatı almıştır.

Platinsiz kanal darlığı ameliyatı nedir?

Omurga kanalındaki daralmayı tedavi eden minimal invaziv bir yöntemdir. Geleneksel açık cerrahi yöntemlerin aksine daha küçük, yaklaşık 4mm’lik bir kesiyle doğrudan tedavinin yapılacağı hedef bölgeye ulaşılır. Bu yöntem klasik platinle yapılan ameliyatın riskleri arasında olan felç riskini sıfıra indirir. Hastaların ameliyat sonrası daha hızlı iyileşmelerini sağlar ve uzun vadede oluşabilecek komplikasyon risklerini minimize eder.

Avantajları Nelerdir?

Hızlı İyileşme Süreci: Tam endoskopik yöntem, hastaların ameliyat sonrası daha hızlı iyileşmesine olanak tanır. Hastalar genellikle ameliyattan 2-3 saat sonra yürüyebilir, yaşlarına göre aynı gün ya da ertesi gün taburcu olarak günlük hayatlarına dönebilirler.
Daha Az Ağrı: Ameliyat sonrası daha ağrıyı minimize eder. 
Komplikasyon Riskinin Azalması: Platinsiz olması ve minimal invaziv yaklaşım, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır.
Estetik: Küçük kesiler kullanıldığı için, ameliyat sonrası izler minimuma indirilir.

Prosedür Nasıl Yapılır?

Tam endoskopik kanal darlığı ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Cerrah, omurga kanalındaki daralmaya neden olan dokuyu çıkarmak için bir endoskop (küçük bir kamera) ve mikro cerrahi aletler kullanır. Bu işlem, daralmış kanalı genişletir ve sıkışmış sinirleri rahatlatır. 

Kimler İçin Uygundur?

Platinsiz kanal darlığı ameliyatı, konservatif tedavilere (ilaç, fizik tedavi vb.) yanıt vermeyen ve omurga kanalı daralması nedeniyle ağrı, uyuşma veya hareket kabiliyetinde azalma yaşayan hastalar için uygun bir seçenektir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası, hastaların çoğu hızla iyileşir ve birkaç gün içinde günlük aktivitelerine dönebilir. Tam iyileşme ve en iyi sonuçlar için, doktorun önerdiği fizik tedavi programına uyulması ve düzenli kontrollere katılması önemlidir.

Sonuç

Platinsiz kanal darlığı ameliyatı, omurga kanalı daralması tedavisinde etkili ve yenilikçi bir yöntemdir. Minimal invaziv yaklaşımı, hızlı iyileşme süreci ve düşük komplikasyon riski ile günümüzün en modern tedavi yöntemidir. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız