Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
HEMORAJİK FELÇ NEDİR?
Paylaş:
 
Hemorajik felç (inme) beyindeki kanamadan kaynaklanır... Kanama beyin dokusunun içinde veya beyin dokusu ile kafatası arasında meydana gelebilir.. Hemorajik felç tüm inmelerin yaklaşık %20'sini oluşturur... Kanamanın yeri ve nedenine bağlı olarak kategorilere ayrılır:

İntraserebral kanama:

Yüksek tansiyon, AVM veya kafa travması nedeniyle beyin dokusunun kendisinde meydana gelen kanamalardır. Tüm inmeler içerisinde görülme oranı düşüktür.. Ancak yüksek oranda ölüm ve kalıcı sakatlığa neden olur.. Ayrıntılı bilgi için intraserebral kanama başlıklı yazımıza bakabilirsiniz...

Subaraknoid kanama:

Genellikle beyin anevrizması nedeniyle beyin damarlarında meydana gelen kanama beyin yüzeyinde kan birikmesine neden olur. Kan beyin ile kafatası arasındaki boşluğun bir kısmını doldurur ve beyin omurilik sıvısı ile karışır. Kafa içi basınç artar. Hasta daha önce yaşanmamış şiddette bir baş ağrısı deneyimler. Kanama sonrası beyin çevresindeki hematom (pıhtılaşmış kan) nedeniyle yakın arterlerde daralma (vazospazm) meydana gelebilir. Vazospazm beyin dokusuna zarar verebilir.

Hemorajik felç belirtileri

Belirtiler kanamanın türüne ve şiddetine göre farklılık gösterir. Genel olarak:
·         Birdenbire başlayan çok şiddetli bir baş ağrısı
·         Vücudun herhangi bir yerinde felç veya uyuşma
·         Konuşamama
·         Göz hareketlerini doğru kontrol edememe
·         Yürüme zorluğu
·         Düzensiz solunum
·         Koma
·         Bilinç kaybı ya da bulanıklığı
·         Mide bulantısı ve kusma
·         Parlak ışığa bakamama
·         Nöbet
Şeklinde görülür.
Hemorajik felç yaşamı tehdit eder. Ölümlerin geneli ilk iki gün içinde gerçekleşir. Sağ kurtulanlar için iyileşme yavaştır. Fonksiyon kaybı olup olmayacağı kanamanın miktarı ve konumu ile ilgilidir.

Tedavisi

Beyin dokusunda ya da çevresinde kanama meydana geldiğinde ödem ve kafa içi artan basınç nedeniyle tüm beyin bu durumdan etkilenebilir. Tedavi yoğun bakım şartlarında takibi gerektirir. Kafa içi basınç takip edilir. Kafa içi basıncı düşürmek, kan akışını hızlandırmak için ilaç tedavisi uygulanır. Hasta entübe edilebilir. Kafa içi basınç çok yüksekse kafatasının bir bölümü çıkartılarak düşürülebilir. Yine basıncı düşürmek için hemotomu temizlemek gerekebilir.
Kanamanın nedeni tümör, anevrizma veya AVM ise cerrahi girişimle tedavi edilerek ikincil kanamanın önüne geçilir. Girişimin ne zaman yapılacağı hastanın genel sağlık durumu, ilk kanamanın yoğunluğu ve şiddeti ile ilgilidir. Tedaviye hasta özelinde karar verilebilir. Hemorojik felç önemli bir sağlık problemidir. Tüm tedaviler zamanında ve başarılı şekilde uygulansa bile ölüm ya da kalıcı hasar oluşabilir.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız