Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
OMURİLİK KANAL DARLIĞI KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞİR Mİ?
Paylaş:
Omurilik kanal darlığı (spinal stenoz) omurilik sinirlerinin geçtiği omurgada meydana gelen daralma sonucu omurilik veya sinir köklerinde baskı oluşmasıdır. Genellikle yaşlanma süreci ile ilişkilidir. Omurganın dejeneratif değişiklikleri sonucunda gelişir. Omurilik kanal daralması yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ve tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bir durumdur. Tedavisi sinire yapılan basının yani ağrının ortadan kaldırılmasına odaklıdır. Ağrı hafifse, ilaç, fizik tedavi, kilo verme gibi konservatif tedavilerle kontrol altına alınabiliyorsa cerrahi tedaviye gerek olmayabilir. Doğal yapısını kaybeden omurilik zamanla eski halini almaz. Kendiliğinden iyileşmez ancak ağrı yönetilebilir. Cerrahi yöntemlerle sinir basısı ortadan kaldırılarak, omurga yeniden şekillendirilerek hastalık tedavi edilebilir.

Omurilik Kanal Daralmasının Belirtileri

En yaygın belirtiler arasında:
  • Bel ve boyun ağrıları
  • Bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük
  • Yürürken veya ayakta dururken artan ağrı
  • Bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma
  • Mesane ve bağırsak kontrolünde zorluklar
bulunur. Bu belirtiler, daralmanın seviyesine ve şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Özellikle yürürken, uzun süre ayakta durduktan ya da yorgunluktan sonra ortaya çıkan bacak ağrıları omurilik kanal daralmasının tipik bir belirtisidir.

Omurilik Kanal Daralmasının Nedenleri

Omurilik kanal daralmasının en yaygın nedeni yaşlanma süreci ile birlikte omurgada meydana gelen dejeneratif değişikliklerdir. Bunun dışında bel fıtığı, omurga tümörleri, omurga travmaları, doğumsal omurga anomalileri gibi nedenler de omurilik kanalında daralmaya yol açabilir.

Omurilik Kanal Daralması Tedavi Seçenekleri

Omurilik kanal daralmasının tedavisi, hastanın semptomlarına ve daralmanın şiddetine bağlı olarak değişir. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, fizik tedavi, steroid enjeksiyonları bulunur. Ayrıca kilo verme, düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. 

Full endoskopik kanal darlığı ameliyatı

Full endoskopik ameliyat omurilik kanal daralması tedavisinde devrim niteliğinde bir yöntemdir. Bu teknikte 4 milimetrelik bir delikten girilerek, drill adı verilen özel aletler kullanılarak daralan kanal kansız ve platinsiz bir şekilde açılmaktadır. Bu sayede tam kapalı yöntemle ameliyat olan omurilik kanal daralığı hastalarımız ameliyattan 2-3 saat sonra yürüyüp 4-6 saat sonra taburcu olabilir ve ertesi gün normal hayatlarına devam edebilirler. Ayrıntılı bilgi için full endoskopik kanal darlığı ameliyatı yazımıza göz atabilirsinz.

Sonuç

Ülkemizde özellikle ileri yaşlarda birçok insanın yaşam kalitesini etkileyen omurilik kanal darlığı kendiliğinden iyileşmez. Ancak konservatif tedavilerle ağrı yönetilebilir. Ya da cerrahi tedaviyle ağrıya neden olan, sinir basısı yapan cilt dokusu çıkartılabilir. Omurga yaralanmaları gibi ileri vakalarda farklı cerrahi tedavi seçenekleriyle omurga yeniden yapılandırılabilir. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsinz.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız