Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
 
Beyin pili ameliyatı, parkinson ve motor semptomlarına neden olan esansiyel tremor gibi diğer hastalıkların tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Hastaların büyük çoğunluğu tedavi sonrası motor semptomlarında belirgin bir iyileşme görürler... Beyin pili ameliyatı bir anlamda gençleştirme tedavisidir. Hastalar hastalığın ilk yıllarındaki semptomlarına geri dönüş sağlarlar.. Bu sayede yaşam kaliteleri ve bakıma olan bağlılıkları oldukça azalır.. Bu yazımızda beyin pili ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve devamında hastalarımızı neler beklediğinden bahsedeceğiz...

Beyin pili ameliyatı sonrası iyileşme

Hastalarımız genellikle beyin pili yerleştirildikten birkaç gün sonra taburcu edilir...  Tam olarak iyileşme, ameliyat yaralarının kapanması dahil birkaç hafta sürecektir. Doktorunuz size günlük aktivitelerinize ne zaman dönmeniz gerektiği konusunda bilgilendirme yapacaktır. Hastaya göre fark edeceği için net bir zaman vermek yanlış olur...
Ameliyat sonrası kesi yerlerinde biraz rahatsızlık veya ağrı hissetmek normaldir. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak bu ağrıları azaltacaktır.. Beyin pilinin programlanmasına ilişkin doktorunuz size randevu verecektir. Programlamanın amacı, ilaca olan bağımlılığı en aza indirecek şekilde semptomlarınızı kontrol altına almaktır. Programlama, ameliyattan sonra başlar ve en iyi semptom kontrolü elde edilene kadar devam eder.
Programlama randevusundan 12 saat önce ilaçlarınızı almayı bırakmanız istenebilir. Bu, programlamanın olağan semptomlarınızı azaltmadaki etkinliğini artırmak için yapılır. Yan etkileri en aza indirirken maksimum semptom kontrolüne ulaşmak için genellikle 3 ila 4 programlama seansı gerekir. Çoğu insan semptomlarını azalttığı için uyarımı hissetmez. Bununla birlikte, bazı kişiler pil ilk açıldığında kısa bir karıncalanma hissedebilir.
Beyin pili ameliyatının önemli avantajlarından biri geri döndürülebilir sonuçları olmasıdır. Beyin pilinin uzaktan kumanda sayesinde sonradan programlanabilmesi, ihtiyaç halinde kapatılıp açılabilmesi, ufak bir girişimle elektrotların konumlarının değiştirilebilmesi tedaviye büyük esneklik sağlamaktadır.

Beyin pili olan kişiler nelere dikkat etmeli?

Hastalarımız kazalara veya düşmelere neden olabilecek faaliyetlere katılırken dikkatli olmalıdır. Çünkü beyin pili sisteminin parçaları kaza sonucu zarar görebilir. Bu ise, hasarlı bileşenleri değiştirmek için daha fazla ameliyat anlamına gelir. Ani şiddetli sarsıntıya neden olacak hareketler de beyindeki elektrotların hareket etmesine neden olabilir.

Güvenlik cihazları ve metal dedektörler

Havaalanları ve büyük mağazalarda yer alan bazı dedektörlerden veya güvenlik kapılarından geçmek çoğu durumda bir probleme neden olmasa da, nadir de olsa beyin pili ayarlarınızı değiştirebilir veya kapatabilir. Diğer taraftan beyin pili güvenlik dedektörünü tetikleyecektir.  Bu sebeple bir güvenlik kapısından geçmeden önce güvenliğe durumunuzu anlatmalı ve el ile arama talep etmelisiniz. El ile arama sırasında bir güvenlik çubuğu kullanılıyorsa, güvenlik personelinden bunu beyin pilinin üzerine yerleştirmemesini talep edin. Yine de dedektörden geçmeniz gerekiyorsa, merkezden normal bir hızda yürüyerek geçin ancak kapıya yaslanmayın ya da oyalanmayın.

Elektronik aletler

Bilgisayar, telefon, wireless vb. düzgün çalışan ve uygun şekilde topraklanmış ev aletleri ve elektronik cihazlar beyin pili sistemine zarar vermez.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Beyin pili ameliyatı olan hastalarımız takip randevularını asla aksatmamalıdır. Diğer taraftan aşağıdaki durumlarda doktorunuzla iletişime geçmelisiniz:
Beyin pilinin implante edildiği kafa derisi, boyun veya göğüs boyunca ağrı, kızarıklık veya şişlik yaşarsanız,
Pil açık olmasına rağmen semptomlarınızda rahatlama yaşamıyorsanız,
Olağanın dışında ağrınız olursa,
Semptomlarınızda beklenmedik değişiklikler yaşarsanız,
Elektromanyetik parazitten (örneğin hırsızlık dedektörlerinden veya havaalanı güvenlik tarayıcılarından) kaynaklanabileceğini düşündüğünüz olağandışı semptomlar yaşarsanız.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızdan yararlanarak bize ulaşabilirsiniz. Parkinson beyin pili tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız