Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
ORUÇ VE BAŞ AĞRISI
Paylaş:
ORUÇ VE BAŞ AĞRISI
 
16 saatten fazla bir süre boyunca yemek yemeyen kişiler, " Baş Ağrısı Hastalıklarının” sınıflamasına göre göre oruç tutma döneminde ortaya çıkan ve oruç tutmasına bağlı baş ağrısı "olarak adlandırılan şeyi geliştirebilirler...
 
Aç kalan bir kişinin baş ağrısı tipik olarak hafif ila orta şiddette, başın önünde (alın) meydana gelir ve zonklayıcı değildir... Bununla beraber, bir migrenden çok, gerilim tipi bir baş ağrısı gibi hisseder.  Oruç tutmanın migren hastalarında migreni tetikleyebileceğini unutmayın... 
Aynı zamanda, oruç tutanlarda baş ağrısının gelişme olasılığının oruç süresinin uzaması ile arttığını da belirtmek gerekir. Zaten altta yatan bir baş ağrısı rahatsızlığınız varsa, oruç tutmanın baş ağrısı etkilerine karşı daha savunmasız olabilirsiniz...
 
Oruç tutan bazı kişilerde neden baş ağrısı geliştiği hala tartışmalıdır. Bir potansiyel mekanizma şüpheli hipoglisemi veya düşük kan şekeridir. Daha spesifik olarak, bazı uzmanlar bazı genetik olarak yatkın kişiler için kan şekerindeki küçük değişikliklerin beyindeki ağrı reseptörlerini değiştirerek açlıktan kaynaklanan bir baş ağrısına yol açabileceğini öne sürmektedir..
 
Sigara ve içenlerde ve gün içerisinde çok kahve tüketenlerde oruç tutarken kafein yoksunluğu baş ağrılarıyla da ilişkilendirilmiştir, ancak tartışmalıdır. Kafein yoksunluğuna bağlı baş ağrısı genellikle, kafein alımından yaklaşık 18 saat sonra, açlıktaki baş ağrısına benzer şekilde meydana gelir.. 
 
Oruç tutmaya bağlı baş ağrılarının diğer nedenleri arasında susuz kalmak ve açlık durumunda yükselen   kandaki stres hormonları bulunmaktadır.
Buradaki sonuç, oruç tutanlarda baş ağrısının kesin sebebinin hala bilinmemesidir. İlgili birtakım faktörler olabilir ve / veya bireye göre değişebilir.
 
Oruç tutanlarda baş ağrıları önlemenin en açık yolu öğünleri atlamamaktır. Beklenmedik durumlarda, uzun çalışma toplantılarında veya gecikmeli uçuşlarda olduğu gibi, vücudunuzun baş ağrısından kurtulmaya ihtiyacı olabileceğinden, sahurda protein ağırlıklı ve şeker tüketmeye çalışın.
Öte yandan, oruç tutmaya başlamadan önce kafein tüketmeyi azaltmaya başlayın  ve ardından orucun ilk gününde güçlü bir fincan kahve için.
Alternatif olarak, uzun süre etkili ağrı kesici, orucun ilk gününde baş ağrısını önleyici olarak başlaması için doktorunuzla konuşabilirsiniz . Bununla birlikte, önce doktorunuzun tavsiyesi olmadan, reçetesiz satılan ilaçlar dahil, herhangi bir ilaç almamayı unutmayın.Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız