Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
Beyin anevrizması kanadığında hayatı ve yaşamsal fonksiyonları tehdit eder...  Yapılabilecek tüm tedaviler zamanında uygulansa bile maalesef ölümle neticelenebilir. İyileşen hastalar ise kanamanın konumu ve miktarı ile artan oranda kalıcı engellilik yaşayabilir. Anevrizmalar konumlarına ve boyutlarına göre farklı tedavi yaklaşımı gerektirir. Posterior komünikan arter (PCOM), anevrizmaların yaygın olarak görüldüğü bir bölgedir.. Tüm intrakraniyal anevrizmaların yaklaşık % 25'ini oluşturur... Posterior komünikan arter (PCOM) anevrizması genellikle diğer bölgelerdeki anevrizmalar gibi subaraknoid kanama ile ortaya çıkar. Ancak diğer anevrizmalardan farklı olarak okülomotor sinir felci veya travmatik olmayan bir subdural hematom (SDH) ile de ortaya çıkabilir. Anevrizmanın görüldüğü arterin anatomisindeki farklılıklar nedeniyle tedavisi kolay olabildiği gibi oldukça zor da olabilir... Yukarıda PCOM anevrizmasının mikro cerrahi ile tedavi edildiği videoyu görüntüleyebilirsiniz... 
Posterior komünikan arter (PCOM) Anevrizması Tedavisi 
Herhangi bir anevrizmanın tedavisindeki amaç gelecekteki kanamayı önlemektir. Anevrizma rüptüre olmuşsa tedavi edilerek tekrar kanaması önlenmelidir. Tedavi edilmeyen rüptüre anevrizmaların erken dönemde yeniden yırtılma riski % 10 ile % 30 arasında değişmektedir. Bu nedenle, hastanın durumu aşırı kötü olmadıkça anevrizmanın mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. 
Kanamamış anevrizmalar için kanama riski anevrizmanın boyutu ve anevrizma çapının ana damar çapına oranı ile ilişkilidir. Boyut ve oran arttıkça kanama riski artar. Tedavi riski ile yaklaşık rüptür riski kıyaslanarak ameliyat veya gözlem kararı verilebilir. Örneğin ileri yaş bir hastada küçük boyutlu bir anevrizma için tedavi gözlemle devam edebilirken genç bir hastada muhtemel yaşam süresinin uzunluğu ve kanama riski dikkate alınarak cerrahi girişim önerilecektir. 
Okülomotor sinir felci ile gelen PCOM anevrizması anevrizmanın genişlediğinin ve yakın zamanda kanayacağının işaretidir.  Bu nedenle anevrizma hemen tedavi edilmelidir. Tedavi sinir sıkışmasının semptomlarını iyileştirebilir. 
Posterior komünikan arter (PCOM) anevrizması diğer anevrizmalar gibi mikrocerrahi (açık ameliyat) ve endovasküler (kapalı) yöntemlerle tedavi edilebilir. Hangi yöntemin uygulanacağı anevrizmanın konumu, boyutu, hastanın genel sağlık durumu ve yaşı, rüptür olup olmaması ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle hasta özelinde verilmesi gereken bir karardır. Her iki tedavi seçeneği de anevrizmayı dolaşım dışı bırakarak kanama riskinin önüne geçer. (ayrıntılı bilgi için anevrizma ameliyatı yazımıza bakabilirsiniz) 
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız