Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
 
Parkinson hastalarının bazıları huzursuz bacak sendromu yaşarlar... Bacaklarda parkinson hastalığının ilerlemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık genellikle akşam yemeğinden sonraki saatlerde ve yatmadan önce başlar ve bacakları hareket ettirmek için önüne geçilemeyen bir dürtüye sebep olur... Huzursuzluk uykunun başlamasını engelleyebilir veya kişinin sık sık uyanmasına neden olabilir. Ancak genellikle gecenin ikinci yarısından itibaren azalarak sabaha doğru kaybolur. Yürümek yakınmaları ani bir şekilde keser...
Bacaklarda parkinson rahatsızlığının bu belirtisi her parkinson hastasında görülmez.  Ayrıca her huzursuz bacak sendromu parkinsonla ilişkili değildir. Diğer taraftan hem parkinson hem de huzursuz bacak sendromu bir şekilde beyindeki dopamin adı verilen maddenin eksikliğinden kaynaklanır..
Çoğu durumda, huzursuz bacak sendromunun bilinen bir nedeni yoktur. Buna idiyopatik (veya birincil) huzursuz bacak sendromu denir. Yakın akrabalarında bu sendrom olan kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali daha fazladır..
İnsanlar, Parkinson gibi başka bir durum nedeniyle de huzursuz bacak sendromuna yakalanabilirler. Buna ikincil huzursuz bacak sendromu denir. Vücudunda yeterince demir bulunmayan bazı insanlarda da görülebilir. Aynı zamanda hamilelik ve kronik böbrek yetmezliği ile de bağlantılı olabilir.
Primer huzursuz bacak sendromu ilerleyerek titreme, koku kaybı, hareket zorluğu vb. şekillerde parkinson hastalığına evrilmez. İlaca iyi yanıt verir, ilerleyici değildir, hasta ilaçla eski konforuna kavuşabilir..
Parkinson’da ise ilerleyen aşamalarda huzursuz bacak sendromu ve buna benzeyen yakınmalar görülebilir. Özellikle ilacın etkisini yitirdiği off periyotlarında hastalar daha sık ve şiddetli istemsiz bacak hareketleri yaşarlar.  Ayrıca parkinson hastalarının çoğunluğu zaten genellikle uykuda periyodik istemsiz hareketler tecrübe ederler.  Ancak istemsiz hareketlerin hangi bölgede görüleceği hastaya göre farklılık gösterir. Parkinson hastalarında huzursuz bacak sendromunu değerlendiren ve bir kontrol grubuyla karşılaştıran çalışmalar azdır. Huzursuz bacak sendromu parkinson ilaçlarına iyi yanıt verdiği için bu şekilde bir çalışma yapmak oldukça zordur.

Parkinson hastalarında huzursuz bacak sendromunu teşhis etmek zor mu?

Huzursuz bacak sendromunun tanısında özel bir test olmadığı için teşhis etmek zor olabilir. Bazen semptomlar yalnızca kısa bir süre veya zaman zaman ortaya çıkar. Ayrıca bu durum geceleri rahatsızlığa neden olduğu için Parkinson hastalarında artrit ile karıştırılabilir. Parkinson hastası bir kişinin uyku bozukluğu yaşamasının bir başka nedeni de diskinezidir.  Bu nedenlerle kişinin bacaklarında yaşadığı yakınmaların kaynağını ayırt etmek zordur.
Sonuç olarak parkinson bacaklarda titreme başta olmak üzere birçok hareket problemine neden olabilen bir rahatsızlıktır. Parkinsondan farklı bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromu parkinsonla birlikte görülebilmesine rağmen çoğu zaman nedeni parkinson değildir.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız