Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
Omurga kanalı daralması (Spinal stenoz) özellikle yaşlı nüfusta sıkça rastlanan bir durumdur. Bu durum, bacaklarda, sırt bölgesinde şiddetli ağrı, karıncalanma, uyuşukluk, ileri vakalarda yürüme güçlüğü, yürüme mesafesinde kısalma, mesane kontrolünde zorlanma gibi semptomlara neden olabilir.

Spinal stenoz maalesef yaş ilerledikçe artarak ilerleyen bir rahatsızlıktır. Farklı bölgelerde etkileri ve tedavisi farklı olabileceği için kişi özelinde tedavi önerilmeli ve takip edilmelidir. Omurga kanal daralmasına iyi gelen iki farklı tedavi türünden bahsedebiliriz: Konservatif ve cerrahi tadavi. Konservatif tedaviler daha çok ağrı yönetimine ilişkindir. Hastalığı tedavi etmez. Ancak ağrıda rahatlama sağlayabilir. Hastalığın ilerleme derecesi kişi özelinde yavaşsa ve yaş ileriyse kişi konservatif tedavilerle hayatını idame edebilir. Cerrahi tedavi ise ağrının tamamen ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Konservatif tedaviler

Omurga kanalı daralması tedavisinde ilk adım genellikle konservatif yöntemlerin uygulanmasıdır. Bu tedaviler arasında ilaç tedavisi, fizik tedavi ve düzenli egzersizler bulunur. Anti-inflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Fizik tedavi, omurga esnekliğini artırmaya, kas gücünü geliştirmeye ve ağrıyı azaltmaya yönelik egzersizleri içerir.

Girişimsel ağrı cerrahisi ile de bazı hastalarımız rahatlama yaşayabilirler. Bu epidural steroid enjeksiyonu ile yapılır. Bu tedavide ağrının kaynağı olan bölgeye iğneyle steroid enjekte edilerek ağrının hafifletilmesi amaçlanır. 

Girişimsel ağrı yönetimi

Konservatif yöntemler yetersiz kaldığında, girişimsel ağrı cerrahisi devreye girer. Bu yöntemler arasında epidural steroid enjeksiyonları, minimal invazif lomber dekompresyon ve interspinöz ayırıcı yerleştirme gibi tedaviler yer alır. Bu prosedürler, semptomları hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. Ancak steroid enjeksiyonu her hasta için uygun olmayabilir. Steroid yakındaki kemikleri ve bağları zayıflatabilir. Bu nedenle fazla tekrarı uygun olmayabilir.

Cerrahi tedavi

Spinal stenozun tedavisinde konservatif tedavilere yanıt vermeyen durumlarda farklı cerrahi yöntemler uygulanır. Cerrahide amaç omurilik kanal darlığı sorununun kaynağı olan bölgede yeterli alan açarak sinir uçlarının rahatlamasını sağlamaktır. Sonuçta yıpranan omurga hiçbir zaman ilk günkü halini alamaz. 

Cerrahi tedaviye ihtiyaç duyan hastalarımı için günümüzde en gelişmiş cerrahi tedavi yöntemi full endoskopik(Tam Kapalı) ameliyat ile omurga kanalındaki darlıkları açmaktır. Bu teknikte 4milimetrelik bir delikten girerek drill dediğimiz özel aletler ile kansız ve platinsiz bir şekilde daralan kanal açılmaktadır. 

Uygun hastalarımızda bu teknik ile hasta 2-3 saat sonra yürüyebilir ve aynı gün taburcu olarak ertesi gün normal yaşantısına dönebilir. Bu yöntem daha az doku hasarına neden olduğu için  komplikasyon riski düşüktür. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hastanede kalış süresi ve iyileşme süresi kısadır.

Omurga kanalı daralmasına ne iyi gelir sorusuna yönelik yukarıda bahsettiğmiz yöntemler hastalarımıza daha az ağrı, daha hızlı iyileşme ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunmayı amaçlar. Ancak her hastanın durumu benzersiz olduğu için, en uygun tedavi seçeneğini belirlemek adına bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir.

Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız