Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Kaptanpaşa Mh Darulaceze Caddesi No:14
Şişli Kolan International Hospital
BEYİN TÜMÖRÜ ERKEN BELİRTİLERİ
Paylaş:
BEYİN TÜMÖRÜ ERKEN BELİRTİLERİ
 
Beyin tümörü, beyninizdeki anormal hücrelerin bir kütlesi veya büyümesidir.. Beyin tümörü tedavisi için mutlaka bilinçli hareket etmeliyiz...
 
Birçok farklı türde beyin tümörü vardır... Bazı beyin tümörleri kanserli değildir (iyi huylu) ve bazı beyin tümörleri kanserlidir (kötü huylu). Beyin tümörleri direk beyninizde (birincil beyin tümörleri) başlayabilir veya vücuttaki başka bir yerden sıçrayabilir (ikincil veya metastatik, beyin tümörleri)...
 
Bir beyin tümörünün ne kadar hızlı büyüdüğü büyük ölçüde değişebilir. Büyüme hızı ve  tümörün yeri, sinir sisteminizin işlevinin nasıl etkileyeceğini belirler.
 
Beyin tümörü tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz beyin tümörünün tipine, büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır.
 
 
Beyin Tümörü Çeşitleri / Türleri
1. Akustik Nöroma
2. Astrositom
3. Beyin metastazı
4. Koroid pleksus karsinomu
5. Kraniyofarenjiyom
6. Embriyonal tümörler
7. Ependimom
9. Gliom
10. Medulloblastom
11. Menenjiyom
12. Oligodendrogliom
13. Çocukluk çağı beyin tümörleri
14. Pineoblastom
15. Hipofiz Tümörleri
 
Beyin Tümörü Belirtileri
 
Bir beyin tümörünün belirti ve semptomları büyük farklılıklar gösterir ve beyin tümörünün büyüklüğüne, konumuna ve büyüme hızına bağlıdır.
Beyin tümörlerinin neden olduğu genel belirti ve bulgular şunları içerebilir:
Baş ağrısı düzeninde yeni başlangıç veya değişiklik
Kademeli olarak daha sık ve daha şiddetli olan baş ağrıları
Açıklanamayan mide bulantısı veya kusma
Bulanık görme, çift görme veya çevresel görme kaybı gibi görme sorunları
Bir kol veya bacağın tedrici sansasyon veya hareket kaybı
Denge zorluğu
Konuşma zorlukları
Günlük meselelerde karışıklık
Kişilik veya davranış değişiklikleri
Nöbetler, özellikle nöbet öyküsü olmayan birisinde
İşitme sorunları
 
Ne zaman doktora görünmeli?
Sizi ilgilendiren kalıcı belirti ve semptomlarınız varsa doktordan randevu alın..
 
 
Beyinde başlayan beyin tümörleri
 
Birincil beyin tümörleri, beyinde veya beyini saran zarlarda (meninges), kraniyal sinirlerde,, hipofiz bezinde veya pineal bezde olduğu gibi, kendisine yakın dokularda ortaya çıkar..
Birincil beyin tümörleri, normal hücreler DNA'larında hatalar (mutasyonlar) edindiğinde başlar.. Bu mutasyonlar, hücrelerin artmış oranlarda büyümesine ve bölünmesine ve sağlıklı hücrelerin öleceği zaman yaşamaya devam etmesine izin verir. Sonuç, bir tümör oluşturan bir anormal hücre kütlesidir.
Yetişkinlerde, birincil beyin tümörleri, kanserin başka bir yerden başladığı ve beyne yayıldığı ikincil beyin tümörlerinden çok daha az yaygındır.
Birçok farklı birincil yani direk  beyinden kaynaklanan tümör tipi mevcuttur. Her biri adını, ilgili hücre türünden alır..
 
Örnekler şunları içerir:
 
Gliomalar. Bu tümörler beyin veya omurilikte başlar ve astrositomları, ependimomları, glioblastomları, oligoastrositomaları ve oligodendrogliomaları içerir.
Meningiomlar. Menenjiyom, beyninizi ve omuriliğinizi çevreleyen zarlardan (meninges) ortaya çıkan bir tümördür. Çoğu menenjiyom kanserli değildir.
Akustik nöromlar (schwannomlar). Bunlar, iç kulağınızdan beyninize giden dengeyi ve duymayı kontrol eden sinirlerde gelişen iyi huylu tümörlerdir.
Hipofiz adenomları. Bunlar çoğunlukla beynin tabanındaki hipofiz bezinde gelişen iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler, hipofiz hormonlarını vücuttaki etkileriyle etkileyebilir.
Medulloblastomlardır. Bunlar çocuklarda en sık görülen kanserli beyin tümörleridir. Bir medulloblastom beynin alt kısmında başlar ve omurilik sıvısı boyunca yayılma eğilimindedir. Bu tümörler erişkinlerde daha az görülür, ancak oluşur.
Germ hücre tümörleri. Testislerin veya yumurtalıkların oluşacağı çocukluk döneminde germ hücre tümörleri gelişebilir. Ancak bazen germ hücreli tümörler, beyin gibi vücudun diğer kısımlarını etkiler.
Kraniofarenjioma. Bu nadir, kanserli olmayan tümörler, birçok vücut fonksiyonunu kontrol eden hormonları salgılayan beynin hipofiz bezinin yakınında başlar. Kraniyofarengiyom yavaşça büyüdükçe, hipofiz bezini ve beynin yakınındaki diğer yapıları etkileyebilir.
 
Başka bir yerden başlayan ve beyne yayılan kanser
 
İkincil (metastatik) beyin tümörleri, vücudunuzda başka yerde başlayan ve sonra beyninize yayılan (metastazlar) kanserden kaynaklanan tümörlerdir.
İkincil beyin tümörleri en sık kanser öyküsü olan kişilerde görülür. Ancak nadir durumlarda, metastatik bir beyin tümörü, vücudunuzda başka yerde başlayan ilk kanser belirtisi olabilir.
Yetişkinlerde, ikincil beyin tümörleri, birincil beyin tümörlerinden çok daha yaygındır.
Herhangi bir kanser beyne yayılabilir, ancak yaygın türleri şunlardır:
Meme kanseri
Kalın bağırsak kanseri
Böbrek kanseri
Akciğer kanseri
Cilt kanseri
 
Risk faktörleri
 
Birincil beyin tümörlü birçok insanda, tümörün nedeni açık değildir. Ancak doktorlar beyin tümörü riskinizi artırabilecek bazı faktörler belirlemiştir.
Risk faktörleri şunları içerir:
 
Radyasyona maruz kalma. İyonlaştırıcı radyasyon adı verilen bir radyasyona maruz kalmış kişilerde beyin tümörü riski daha yüksektir. İyonlaştırıcı radyasyon örnekleri, kanseri tedavi etmek için kullanılan radyasyon terapisini ve ve atom bombalarının neden olduğu radyasyona maruz kalmayı içerir. • Beyin tümörlerinin aile öyküsü. Beyin tümörlerinin küçük bir kısmı, ailede beyin tümörleri veya beyin tümörü riskini artıran bir genetik sendrom geçmişi olan insanlarda görülür.
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız